[21 Kasım] Zihinsel Engelli Kizlarin Üstün Gayreti

Kategori : Genel |

ERZİNCAN  (CİHAN) – Erzincan Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bağlı 75. Yıl Zihinsel Engelli Kız Çocukları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü’nce koruma altına alınan 13 yaş üstü kız çocukları, el becerilerini geliştirerek ortaya ustaca eserler çıkarttı.
 Usta eğiticiler gözetiminde zihinsel engelli kızların yaptığı kabartma, makrome ve süs eşyaları gibi çalışmaları düzenlenecek kermesle halkın beğenisine sunularak satışa çıkarılacak.
 75. Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bulunan 13 yaş üstü 66 zihinsel engelli kızdan 30’u yaptığı el işi çalışmalarıyla büyük ustalık ortaya koydu.
 49 görevlinin çalıştığı merkezde, yaklaşık 1 yıldır yürütülen sosyal-kültürel çalışmalar doğrultusunda, 6 öğretici ve 1 öğretmen 30 öğrenciye kabartma, makrome ve süs eşyası yapımını öğretti. Ortaya konulan başarılı çalışmalarla zihinsel engelli çocuklar eğitilerek el becerileri geliştirildi.

   
 Bakım ve rehabilitasyon merkezinde 13 yaş üstü 66 kız çocuğunun bulunduğunu, merkezde zihinsel engelli kızların öğretmenleri ve usta eğiticiler gözetiminde kabartma, makrome ve süs eşyaları gibi el sanatları çalışması yaptıklarını belirten 75. Yıl Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Cevat Okutturan, engelli kızlara folklor, müzik, tiyatro ve sportif faaliyetlerde de bulunduklarını kaydetti.
 Hedeflerinin, kızların el becerilerini geliştirmeleri, boş zamanlarını değerlendirmeleri ve ortaya çıkan becerilerin kendilerine yönelik olarak kullanılması olduğunu vurgulayan Okutturan, “Tüm bu çalışmalarda ortaya çıkarılan ürünler ileriki günlerde düzenlenecek olan bir kermesle halkımızın ziyaretine açmayı planlamaktayız.” dedi.

 ZİHİNSEL ENGELLİ KIZLARDAN ÜSTÜN GAYRET

  Evlerde, büroların masalarında yer alan hediyelik süs eşyaları üreten zihinsel engelli kızlar, yaptıkları işten çok zevk aldıklarını belirtti.
 Mağazalarda satılan süs eşyaları içerisinde yer alan, biblolar, küllükler, testiler, yapay çiçekler, kalemlikler, vazolar ve resim çerçevelerini büyük bir titizlikle öğretmenlerinin nezaretinde yapan engelli kızlar, satacakları ürünlerle yaşadıkarı merkezlerinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.