[21 Mayıs] Iğdir’da Nüfusa Oranla Çok Sayida Engelli Bulunuyor

Kategori : Genel |

IĞDIR (CİHAN) – Iğdır’da, 10 – 16 Mayıs Özürlüler Haftası dolayısıyla düzenlenen programda, özürlü çocuklar hünerlerini sergiledi. Vali Saim Saffet Karahisarlı, Iğdır’da nüfusa oranla çok fazla engelli olduğunu belirterek, “Bu durum beni çok üzüyor.” dedi.
  Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından Halk Eğitimi Merkezi’nde düzenlenen programa, Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, Sosyal Hizmetler İl Müdürü Erturan Asiloğulları, Milli Eğitim Müdür Vekili Abbas Öcal, kamu kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
 Programda ilk olarak konuşan Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi Müdürü Suat Vural, özürlülerin sadece bu günlerde değil, yılın 365 günü hatırlanması gerektiğini belirterek, yıllarca horlanan, evin bir odasında saklanan özürlülerin artık devletin hazırladığı projelerle toplumun bir parçası haline getirildiğini vurguladı

.
 Daha sonra söz alan Vali Saim Saffet Karahisarlı ise özürlü vatandaşlara devlet olarak sahip çıkıldığını ifade ederek, “Iğdır’da nüfusa oranla çok fazla engelli vatandaşımız var. Bu durum beni çok üzüyor. Devletimiz özürlü vatandaşlarımıza her türlü imkânı sağlıyor. Bizler de onların elinden tutup, sahip çıkmalıyız. Köylerimize varıncaya kadar araştırıp, nerede bir özürlü vatandaşımız var ise sahip çıkmalı, onların eğitimine katkıda bulunmalıyız. İhmal ettiğimiz bu durumdaki bir yavrumuz kalmamalı. Bu konuda köylerde ve beldelerde görev yapan ister öğretmen olsun, isterse din görevlisi olsun tüm kamu çalışanlarımızdan destek bekliyorum” diye konuştu.
 Engelli çocuğu olan anne ve babaların da çocuklarının eğitimi için yetkili kurumlara müracaat etmesi gerektiğini kaydeden Vali Karahisarlı, akraba evliliği konusuna da dikkati çekerek, “Toplumumuzu, engelli vatandaşlarımız için daha duyarlı hale getirmeli ve eğitmeliyiz. Engelli olmanın başında cahillik, sonra da akraba evlilikleri ve yaşam standartlarının düşük olması geliyor. Vatandaşlarımız akraba evlilikleri konusunda daha duyarlı hareket etmeli. Özürlü çocukların eğitimi için her şeyi yapıyoruz. 1 tane özürlü çocuğumuz için dahi öğretmen görevlendirmeye hazırız.” dedi.
 Programdaki konuşmaların ardından özürlü öğrenciler Atatürk isimli şiiri okudular. Özürlü öğrencilerin programdaki defilesi, tiyatro, müzik ve folklor gösterileri davetlilerden büyük alkış aldı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.