[22 Aralık] Boğaz Maratonuna Kabul Edilmeyen 2 Bedensel Engelli Milli Yüzücü 5 Km Lik Dünya Şampiyonasinda Yüzdü

Kategori : Genel |

İstanbul’daki boğaz maratonuna kabul edilmeyen 2 bedensel engelli milli yüzücü, Güney Afrika’da 5 kilometrelik dünya maratonunda başarıyla yüzdü.
   Bedensel Engelliler Milli Takım Antrenörü Osman Çullu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bedensel engelli milli yüzücü Ali Uzun (25) ve İsmet Ayık’ın (25) en önemli hayalleri arasında ‘İstanbul Boğazı’nı yüzerek karşıya geçmek’ olduğunu söyledi.
   Daha önce çok kez başvuru yapılmasına rağmen boğaz maratonuna sporcuların, ”gerekli düzenleme ve tedbir” olmadığı gerekçesiyle kabul edilmediğini belirten Çullu, şunları kaydetti:
   ”Sporcularım yıllardır boğazı geçmek istiyorlardı. Fakat bunu henüz gerçekleştiremedik. Türkiye’de kabul edilmemelerine rağmen, geçen hafta dünya şampiyonasında 5 kilometrelik maratonu başardılar. Dereceleri önemli değil. Yarışmayı başarıyla tamamlayabilmeleri bizim için çok önemli. Çünkü Ali’nin dizden aşağı 2 bacağı yok. İsmet’in yine diz altından itibaren sol bacağı. Her ikisi de bedensel engelli.
   Ama her ikisinin de Türkiye’de birçok derece ve rekorları var. Dünya şampiyonası ve olimpiyat oyunlarında da büyük başarı göstermişlerdir. Her iki sporcumun da hedefi yüzerek boğazı karşıya geçebilmek. Biz sporcularımızı ulusal ve uluslararası yarışmalar için hazırlıyoruz. Sporcularda hedeflerini gerçekleştirebilmek için mücadele ediyor.”
   Ali Uzun’un 6 yaşındayken kamyon altında kalarak 2 bacağını, İsmet Ayık’ın ise kaza sonucu silahla vurularak sol bacağını kaybettiği öğrenildi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.