[22 Ocak] Cumhuriyet Tarihinde İlk Kez Özürlülerin Hukuku Oluştu

Kategori : Genel |

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Vekili Abdullah Güven, ”Özürlüler Yasası ile Cumhuriyet tarihinde ilk kez özürlülerin mevzuat ve genelgelerle bin 400 maddeyi bulan bir hukuku oluştu” dedi.
   Güven, Türkiye Sakatlar Derneği Teşkilatlandırma Sekreteri Cemalettin Gürsoy ile derneğin Adana Şubesini ziyaret ederek, başkan Halis Kassap ve üyelerle sohbet etti.
   Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’unun özürlülerden oluştuğunu belirten Güven, bu rakamın Avrupa ülkeleriyle aynı oranda olduğunu kaydetti.
   Göreve geldikleri 3,5 yıl içerisinde özürlülerle ilgili önemli gelişmeler sağladıklarını ifade eden Güven, şunları söyledi:
   ”Yol haritasını belirleyerek çıktığımız yolda, Cumhuriyet tarihinde ilk kez mevzuat ve genelgeleriyle bin 400 maddelik özürlüler hukukunu oluşturduk. Özürlüler Yasası, onların topluma kazandırılması için bir fırsat. Bu süreci iyi değerlendirmeliyiz. Çıkarılan yasa, devrim niteliğinde. Yasa ile özürlülere ödenen maaşlar kapsamı da genişletilerek, yüzde 200-300 civarında artırılmıştır. Halen 30 binin üzerinde başvuru emekli sandığında bekliyor. Gün geçtikçe özürlülerin durumu daha iyi olacak.”
   Yasa çerçevesinde 2012 yılına kadar kentlerde, özürlülerin yaşamlarını kolaylaştıracak düzenlemelerin yapılması gerektiğini de anımsatan Güven, bunun için özürlüleri haklarına sahip çıkmaya çağırdı.
   Güven, engellilerin eğitimine ve meslek sahibi olmalarına büyük önem verdiklerini, 2002 yılında İŞKUR rakamlarına göre 10 bin 880 kişi istihdam edilirken, bu rakamın 2006 Kasım ayında 23 bin civarına yükseldiğini sözlerine ekledi.
   Konuşmaların ardından Güven’e, şube üyelerinden bir özürlü, kedisinin yazdığı şiir kitabını hediye etti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.