[23 Haziran] Perinçek’ten, Görme Engellilere Ziyaret

Kategori : Genel |

İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu  Perinçek, ”İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 37 yıldır görme engellilerin  rehabilitasyonu sağlanan Emirgan’daki merkezi, rant ve kar amacıyla  engellilerin elinden almaya çalışıyor” dedi.Sarıyer Reşitpaşa’daki SHÇEK’e bağlı Emirgan Altı Nokta Körler  Rehabilitasyon Merkezinde eğitim alan görme engellileri ziyaret eden  Perinçek, bina ve çevresinin 1970 yılından bu yana engellilere hizmet  ettiğini söyledi.
Devletin asli görevlerinden birinin, engellilerin rehabilitasyonunu  sağlayarak toplumla kaynaşmalarına katkıda bulunmak olduğunu ifade eden  Perinçek, ”Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezinin  bulunduğu binada 37 yıldır görme engellilerimizin rehabilitasyonu  sağlanıyor. Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu imkanı rant ve kar  amacıyla görme engellilerimizin elinden almaya çalışıyor” diye konuştu.
       Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile görüşerek, merkezin  kapatılmamasını talep edeceğini kaydeden Perinçek, ”İP olarak her zaman  engellilerimizin yanındayız” dedi.
       İktidara gelmeleri halinde ”Engelliler Bakanlığı” kuracaklarını ifade  eden Perinçek, şöyle konuştu:
       ”İktidara gelirsek, tüm engelliler üzerinden rant kapısı haline gelen  özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ile özel bakım evleri  uygulamasına son verilecek; engellilerin sağlık, eğitim, rehabilitasyon  ve bakımları devlet tarafından üstlenilecektir. 65 yaşını doldurmuş  muhtaç kişilere, işe girinceye kadar yoksulluk belgesi bulunan tüm  engellilere net asgari ücret tutarında muhtaçlık aylığı ödenecektir.  Kanunla Türkiye İş Kurumuna verilmiş olan engelliler alanındaki meslek  tanımları ve iş analizleri çalışması en kısa sürede başlatılacak ve  engellilerin başarıyla yapabilecekleri işler saptanacaktır.”
       İP MKYK Üyesi ve Altınokta Körlere Hizmet Vakfı Başkanı Turan İçli de  parti olarak engellilerin toplumla kaynaşmasını sağlamak için 6 maddelik  eylem planı hazırladıklarını söyledi.
       Emirgan’daki rehabilitasyon merkezinin 37 yıldır görme engellilerin  ışığı olduğunu dile getiren İçli, ”Merkez kurulduğundan bu yana bin 600  görme engelliye 6’şar aylık periyotlarla eğitim veriyor. Engellilerin öz  bakım becerilerinin gelişmesi sağlanıyor. Tüm bu hizmetler rant için  tasfiye edilmek isteniyor” diye konuştu.
       Altınokta Körler Derneği İstanbul Şube Başkanı Murat Demirok ise  merkezin kapatılmaması için imza kampanyası başlattıklarını kaydetti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.