[24 Kasım] Cansuyu, 134 Engelli Öğrenciyi Daha Güldürdü

Kategori : Genel |

ANKARA (CİHAN) – Cansuyu Derneği, Milli eğitim Bakanlığı ile düzenlediği kampanya ile 134 ortopedik engelli öğrencinin daha yüzünü güldürdü. “Bir engeli de sen kaldır. Bir engelliyi de sen güldür” Sloganıyla hayata geçen kampanya, ilk ve orta dereceli okullarda okuyan, ortopedik engelli olup maddi imkansızlıklar nedeniyle tekerlekli sandalyesi olmayan öğrencilere tekerlekli sandalye kazandırmayı hedefliyor.
 Kampanya neticesinde Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce tespit edilen 134 engelli öğrenciye tekerlekli sandalyeleri törenle teslim edildi.

 
 Milli Eğitim Vakfı Gökkuşağı İlköğretim Okulu’nda düzenlenen törene, İlköğretim Genel Müdürü Ruhi Kılıç, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Salih Çelik, Eğitim Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve öğrencilerin aileleri katıldı. Tekerlekli sandalyelerine kavuşan öğrenciler ve aileleri mutluluklarını gizleyemedi.

YILIN EĞİTİM SEFERBERLİĞİNE İMZA ATTIK

Törende konuşan Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, küçük öğrencilerin engelli olmalarına rağmen gösterdikleri azim ve kararlılığın takdir edilmesi gerektiğini söyledi. Bu kampanya ile Milli Eğitim Bakanlığı ile yılın eğitim seferberliğine imza attıklarını kaydeden Köylü, “Artık ilk ve orta öğretimde okuyan tekerlekli sandalyesiz engelli öğrenci kalmayacak” dedi.
 Köylü, 70 milyon nüfusu olan ve dünyaya medeniyet saçmış bir ülkede bir öğrencinin leğende okula taşınmasının kendilerini harekete geçirdiğini ifade etti. Köylü, “Televizyonlarda bu görüntüleri izledikten sonra harekete geçtik. Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışma başlattık. İlk ve orta öğretimde ne kadar tekerlekli sandalyesiz öğrenci varsa hepsine tekerlekli sandalye kazandırmak için yoğun bir çalışma içine girdik. Okullarımızda bu kampanya ile birlikte bu büyük sorunu çözmüş olacağız. Artık engelli öğrencilerimizin çamaşır leğenleri içinde, annelerinin sırtında okula gitme görüntülerini izlemeyeceğiz” diye konuştu.

1700 ÖĞRENCİYE TEKERLEKLİ SANDALYE

Cansuyu, Mayıs ayında tüm Türkiye´de ilk ve orta öğretimde okuyan ortopedik engelli öğrencilere tekerlekli sandalye sağlanması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı ile bir protokol yaptı. Buna göre,  ihtiyaç sahibi engelli öğrenciler valilik ve kaymakamlıklarca kurulan komisyonlara sağlık durumlarını belirtir rapor, kimlik fotokopisi ve ikametgâh belgeleri ile başvurularını gerçekleştirdiler. Gelen başvuruları değerlendiren İl Milli Eğitim Müdürlükleri kendi imkânları ile tekerlekli sandalye alamayan 1615 engelli öğrenci tespit etti
 Milli Eğitim’in belirlediği 1615 engelli öğrencinin yanı sıra Cansuyu’na şahsi olarak yapılan başvurularla bu sayı 1700’ü buldu. Şu ana kadar 320 tekerlekli sandalyeyi engelli öğrencilere dağıtan Cansuyu, Aralık sonuna kadar tekerlekli sandalyelerin tamamını dağıtacak.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.