[24 Kasım] 32 Yildir Öğrencilerinden Öğretmenler Gününü Kutlayan Bir Cümle Duymadi

Kategori : Genel |

 MALATYA  (CİHAN) – Malatya Akşemsettin İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nda görev yapan 44 yıllık öğretmen Hamza Demirtaş(64), 32 yıldır öğrencilerinden öğretmenler gününü kutlayan bir cümle duymamış. Yarım asıra yakın süredir Türk Milli Eğitim’ine hizmet eden ve özürlü çocukların topluma kazandırılmasında büyük rol oynayan Demirtaş’ın en büyük üzüntüsü işitme engelliler okulundaki öğrencileri ile sesli iletişim kuramamak. Emeklilik yaşını çoktan aşmasına rağmen öğretmenlik mesleğinden kopamayan fedakar eğitimci, ızdırabını çektiği en büyük eksikliğinin ise 32 yıldır görev yaptığı okulunda öğrencilerinin ağzından çıkacak bir ’24 Kasım öğretmenler gününü kutlarım’ sözcüğünü duyamamak olduğunu belirtiyor.

 24 Kasım Öğretmenler Günü bu mesleği fedakarca icra eden öğretmenlerin en mutlu günü. Öğrencilerin, öğretmenler gününü kutlayıp, bir çiçek vermesi öğretmenlerin en büyük sevinç ve gurur kaynağı. Ancak bütün öğretmenler bu mutluluğu yaşayacak kadar talihli değil. İşitme Engelliler Okulu’nda görev yapan öğretmenler öğrencilerinin ‘Öğretmenler gününüz kutlu olsun’ sözcüğünü duymaya hasretler. Bu duyguyu en derinden yaşayan öğretmenlerin başında ise Hamza öğretmen geliyor. Hamza Demirtaş 64 yaşında. Ömrünün 44 yılını öğretmenlik mesleğine vermiş. Bunun son 32 yılını ise şimdi görev yaptığı Akşemsettin İşitme Engelliler İlköğretim Okulu’nda geçirmiş. 1974 yılında okulun kuruluşunda kurucu üyelerden biri olarak bulunan Hamza Öğretmen, 24 Kasım öğretmenler gününü, buruk bir sevincin yaşandığı gün olarak tanımlıyor. Çünkü o meslek hayatının son 32 yılını öğrencilerinden “Öğretmenim öğretmenler günününüz kutlu olsun.” cümlesini duymadan geçirmiş.
 Hamza öğretmenin öğrencileri işitme engelli oldukları için konuşamıyorlar. Okulda bu öğrencilere işaret dili ve dudak hareketleri ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek kadar konuşabilmelerini temin edecek eğitim veriliyor. Bu yüzden de işitme özürlü çocuklar, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde, kendilerini hayata hazırlayan, bu uğurda her türlü fedakarlığı yapan öğretmenlerine, “Öğretmenler gününüz kutlu olsun” diyemiyor. Öğretmenleri de bunun imkansız olduğunu bilmelerine rağmen her 24 kasım yıldönümlerinde bu beklenti ile okula geliyorlar. Bu beklentiyi tam 32 yıldır yaşatan öğretmenlerden birisi de Hamza Demirtaş. O da diğer meslektaşları gibi ne ne pahalı bir hediyeler, ne de sürpriz bir kutlama partisi bekliyor. Onun da tek dileği, kulakları ile duyacağı “Öğretmenim öğretmenler gününüz kutlu olsun.” cümlesi. Aynalar karşısında çocuklara yazı yazmayı, harfleri öğreten Hamza öğretmen, “Ben hayatımı işitme engelli öğrencilerime adadım. Bu okullarda öğretmenlik yapmak normal okullardakine göre çok daha büyük zorluklara göğüs germeyi gerektiriyor. Anne babaları bu çocukları bize emanet ettiler. Biz onları kendi çocuklarımız gibi görüyoruz. 32 yıldır bu çocuklarla ilgilenmekten övünç duyuyorum.” diyor. Hamza öğretmen meslek hayatının son yıllarını yaşıyor. Ömrünü işitme engelli çocuklara adayan fedakar öğretmen bu yıl öğretmen arkadaşları tarafından yılın öğretmeni seçilmiş.
 Akşemsettin İşitme Engelliler İlköğretim Okulu Müdürü Şuayip Bakıncıoğlu ise 20 yıldır bu okulda görev yapıyor. Bakırcıoğlu birlikte çalıştığı öğretmen akradaşlarının fedakarlıklarından bahsederek, “Her öğretmen gibi 24 Kasım’da bizim okulumuzun öğretmenleri de günlerinin öğrencileri tarafından kutlanmasını istiyorlar. Ancak onların böyle bir şansı olmuyor. Okulumuzda görev yapan 21 öğretmenimizde bu özlemi elbetteki duyuyor. Yine de öğrencilerimizin elimizi öpmesi bütün hüznümüzü gideriyor” şeklinde konuştu.
İşitme engelli öğrenciler ise öğretmenlerinin gününü tahtya yazdıkları “Öğretmenler günün kutlu olsun” cümlesi ile kutlayabiliyorlar.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.