[24 Nisan] Karanlik Dünyasini, Azmiyle Aydinlatti

Kategori : Genel |

Konya’da yüzde 75 görme engelli olmasına rağmen bir yandan 3 kardeşini büyüten, diğer yandan yoksulluk nedeniyle gaz lambası ışığında çalışarak eğitimini tamamlayan Suna Yılmaz, başarıyı yakaladı.
   Suna Yılmaz, AA muhabirine, 35 yıl önce yüzde 75 görme engelli olarak Aksaray’ın bir köyünde çadırda dünyaya geldiğini söyledi.
   Annesini 7 yaşındayken böbrek yetmezliği nedeniyle kaybettiğini belirten Yılmaz, ”Annem öldüğünde biri 2 aylık olmak üzere 3 kardeşim vardı. Okul çağında olmama rağmen okula gidemedim. Çünkü küçük kardeşlerimin bana ihtiyacı vardı” dedi.
   
   -KOPYA MUAMELESİ-
  
   Israrları üzerine 1 yıl geç de olsa okula başladığını ifade eden Yılmaz, şöyle konuştu:
   ”Hem kardeşlerimi büyüttüm hem okula gittim. Görme engelli olduğum için hayatta ve okulumda çok zorlandım. Herkes tahtayı oturduğu yerden görürken her seferinde tahtanın yanına gitmek zorunda kaldım. Hatta bir seferinde öğretmenimiz sınav sorularını tahtaya yazmıştı. Ben de yanımdaki arkadaşımdan soruları kendi kağıdıma geçirirken öğretmenimiz benim kopya çektiğimi düşündü. Herkesin içinde azarladı. Ben de oturup ağladım. Sonra kendimi toparlayarak sınav sorularını tam anlamıyla cevaplayıp kendisine verdim.”
  
   -GAZ LAMBASI IŞIĞINDA DERS ÇALIŞMIŞ-
  
   Okula giderken hiçbir zaman önlüğü ve kitabı olmadığını, üniversiteye hazırlandığı dönemlerde bir arkadaşının verdiği kitaptan sınava çalıştığını belirten Yılmaz, şunları söyledi:
   ”Babam kamyon şoförüydü ve maddi durumumuz çok kötüydü. O dönemlerde babam sefere çıktığında günlerce gelmediği olurdu. Ben bir yandan kardeşlerime bakarken, bir yandan gaz lambası ışığında derslerime çalışıyordum. 1992 yılında ilk tercihim olan Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazandım. Fakültede çok zorlandım. Bazen konuları arkadaşlarım anlatıyordu bazen de ses kayıt cihazı yardımıyla çalışıyordum. Öğretmenler benim sınavlarımı sözlü yapmayı istedi ama kabul etmedim. Çünkü hiçbir zaman göremediğim için isyan etmedim. Hayatla barışık bir insanım. Görme engelli olduğum için fakülteden 7 yılda mezun oldum ama azmim sayesinde yine de bitirdim.”
  
   -AYNI ZAMANDA HUKUK BAŞKANI-
  
   Görme engelli olmaması halinde daha büyük başarılara imza atabilecek yetenekte olduğunu söyleyen Suna Yılmaz, şöyle devam etti:
   ”8 yıldır avukatlık yapıyorum, bu meslek görme engelli biri için çok zor. Bazen birinin desteğine ihtiyaç duyuyorum. Ama yine de işimi ve çalışmayı çok seviyorum. Aktif bir insanım. O nedenle Konya Görme Engellileri Koruma Derneği’nde Hukuk Başkanlığı da yapıyorum.” 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.