[24 Temmuz] Okul Dişinda Özürlü Vatandaşa Oy Kullandiran Sandik Başkani Görevden Alindi

Kategori : Genel |

SAKARYA (CİHAN) – Sakarya’nın Hendek ilçesinde, okul dışında özürlü bir vatandaşa usulsüz şekilde oy kullandırdığı ileri sürülen sandık başkanı, İlçe Seçim Kurulu başkanı tarafından görevden alındı.

Hendek Lisesi’nde sandıkların 1 ve 2. katlar yerine 3, 4 ve 5. katlara konması nedeniyle özürlü ve engelli vatandaşlar oy kullanmakta güçlük çekti. Bazı engellilerin binaların yüksek oluşu nedeniyle geldikleri sandık alanlarında oy kullanamadan geri döndükleri iddiaları üzerine Hendek İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Necmi Mengi, lisede 1016 numaralı sandığın Başkanı A.T.’yi özürlü bir vatandaşa okul dışında oy kullandırması nedeniyle tutanak tutarak görevden aldı. Görevden alınan sandık başkanının yerine başka bir görevli tayin edildi.

Bir kısım partililer hakim Mengi’nin taraflı davrandığı iddialarında bulunurlarken, Seçim Kurulu Başkanı Mengi ise, “Kanun gayet açık ve sarihtir. Yanlışlık, seçim öncesi, sandık kurullarında görev alan personelin tarafımızdan yapılan seminere katılmayışından kaynaklanıyor” dedi.

Öte yandan özürlü vatandaş Muhammed Yunus Özkaya, sandık başına zorlukla çıktığını söyledi. Oy kullanmaya geldiğinde eziyet çektiğini anlatan Özkaya, “Zaten özürlüyüm, bir de üst katlardaki sandıkta oy kullanacağımdan oraya çıkamadım. Eğer yardımsever vatandaşlar olmasaydı mecburen evime geri dönecektim.” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.