[25 Aralık] Bizim Köy Engelliler Üretim Merkezi Hizmete Girdi

Kategori : Genel |

KOCAELİ (CİHAN) – Engellierin istihdamı için yapılan Bizim Köy Engelliler Üretim Merkezi, bugün düzenlenen törenle hizmete girdi. Törene 3 bakanın katılması dikkat çekti. Bizim Köy’de 8 alanda üretim yapılıyor. Merkezde şu an 87’si engelli olmak üzere 95 kişi çalışıyor. Bizim Köy projesi, özürlü vatandaşların rehabilitasyonu, topluma kazandırılması için 1999 yılında başladı. Proje, 2003 yılında yılında Avrupa Birliği’nden alınan ilk destekle başladı. Geçen süre zarfında merkez tamamlanarak üretime başladı.
 Projenin tamamlanması ile bugün bir açılış düzenlendi. Açılışa Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe ve Çevre ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Basesgioğlu katıldı.

 
 Açılışta bir konuşma yapan Pepe, hükümet olarak 4 yılda engellilerin hayat sıtandartlarını yükselttiklerini söyledi. Bu kapsamdaki vatandaşların daha fazla istihdam olması için bir dizi kanun ve düzenlemeler yaptılarını aktaran Pepe, sosyal devletin burada devreye gidiğini iletti. Pepe, “Sosyal devlet olmak sadece Anayasa’nın başlangıç ilkelerinde yazılanlarla kendini ortaya koyamaz. Sosyal devlet olmak, tüm kesimleri, devletin imkanlarından eşit olarak faydalanmasını sağlamak demektir.” dedi.  Bazı sorunların, yürekleri, bilgileri ve gayretleri ortaya koymadan üstesinden gelinmesinin mümkün olmadığını belirten Basesgioğlu, bunlardan birisinin de engelliler konusu olduğunu söyledi. Engellileri ailelerinin yanında bırakmadan, hayata bağlanmanın yollarını birlikte bulunmasını isteyen Başesgioğlu şöyle konuştu:
 “Sosyal devletin bu anlamda görevi var ama yeterli gelmiyor. Bu iradeye sivil toplumun önayak olması gerekiyor. Hepimiz potansiyel bir özürlü ve engelliyiz. Bu hepimizin başına gelebilir. Bu doğrultuda daha çok çalışmamız lazım.” 
 Bakan Gönül ise Türk milletin yardım ve şevkat duygusundan bahsederek, engellilerin topluma kazandırılması için herkesimi göreve çağırdı. Gönül, özürlüler için bu yıl ulaştırma bakanlığının bütçesinden daha fazla para ayırdıklarını söyledi.
 Konuşmaların ardından bakanlar Bizim Köy’ün açılışını yaparak burada çalışan engellilerle sohbet etti.
 Tam kapasiteyle çalıştığı zaman 230 engellinin istihdam edebileceği Bizim Köy, dikim tekstil atölyesi, mantar üretimi, taşımacılık, seracılık, mozaik işçiliği, hayvancılık gibi sektörlerde üretim yapan birimler yer alıyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.