[25 Aralık] Tekerlekli Sandalye İle Katildiği Yetenek Yarişmasinda Birinci Oldu

Kategori : Genel |

TAŞKENT (CİHAN) – Özbekistan’da ülke genelinde bu yıl ikincisi düzenlenen “Geleceğin Sesi” adlı genç yetenekler milli proje yarışmasında cumhuriyet finaline kalan 25 yaşındaki engelli genç bayan, yarışmada “el işi becerileri” dalında ülke birincisi oldu.  Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un büyük kızı Gülnara Kerimova’nın başkanı olduğu “Özbekistan Kültür ve Sanat Vakfı” tarafından ülke genelinde 10 bin dolayında kişinin iştirakiyle gerçekleşen genç yetenekler yarışmasına, engelli genç bir bayanın başarı damgasını vurdu.
 Yarışmaya 13 Mayıs 2005 olayları ile hafızalarda kalan Andican’dan katılan 25 yaşındaki engelli Serovar Zakirova, rakiplerini bir bir eleyerek katılmaya hak kazandığı yarışmanın cumhuriyet elemelerinde de başarısını sürdürdü. Tekerlekli sandalyeye bağlı olmasına rağmen azim ve inancında hiçbir şey kaybetmeyen Zakirova, yetenek yarışmasının “el işi becerileri sanatı” dalında ülke birincisi oldu.


 Zakirova ödülünü dün akşam ülkenin en büyük kültür merkezi olan Halklar Dostluğu Sarayı’ında düzenlenen görkemli bir törende aldı. Arkadaşları tarafından oturduğu tekerlekli sandalye ile sahneye getirilen Zakirova, kendini bir anda 4 bine yakın davetlinin bulunduğu salonun sahnesinde bulunca şaşkınlığını gizleyemedi.
 Zakirova, Özbekistan milli marşının okunması ve ardından sahne alan sanatçıların seslendirdikleri şarkılar sonrasında ödülünü alarak sahneyi alkışlarla terk etti.
 Cumhurbaşkanı İslam Keirmov’ın kızı Gülnara Kerimova’nın bir konuşma yaparak bu tür sosyal faaliyetlerin bundan böyle de devam edeceğini dile getirdiği törende CİHAN’a konuşan Zakirova, bu başarıyı yakalamasının kendisi için büyük bir sürpriz olduğunu söyledi. Engelli olmasına rağmen kendine güvendiğini dile getiren genç bayan, “Yarışmada birinci oldum. Benim için beklenmeyen bir sonuçtu. Aynı başarıyı tüm arkadaşlarım için de diliyorum.” diye konuştu.
 Orta halli üç çocuklu bir ailenin ikici kızı olan Zakirova, bundan sonraki hedefinde ise sahip oldu yeteneği geliştirerek ailesine katkıda bulunmak olduğunu dile getirdi.
 Katılımcı yaşlarının 15 ile 25 arasında sınırlandırıldığı yetenek yarışmasının altı dalda yapılan cumhuriyet elemelerinde 280 kişi yarıştı. Vilayet elemelerine ise toplam 10 bin kişi katılmıştı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.