[25 Ekim] Engelli Kardeşlerin Akülü Araba Sevinci

Kategori : Genel |

SAKARYA (CİHAN) – Sakarya’da akülü arabaları olmadığı için okulda ve evde büyük sıkıntılar yaşayan 3 engelli kardeşten ikisi akülü arabalarına kavuştu.
 Karapürçek ilçesi Mecidiye köyünde yaşayan İhsan (45) ve Yektane Güneş (41) çiftinin engelli çocukları Buse ve Beyza (10) ile 9 yaşındaki Furkan’ın okuma azminin basına yansımasının ardından akülü arabaları bulunmayan kardeşlerden ikisine Hendek Belediye Başkanı Ali İnci tarafından akülü araba hediye edildi. Akülü araçlarına kavuşan kardeşlerden Buse ve Beyza büyük sevinç yaşadı. Arızalı olduğu için bakıma gönderilen diğer akülü arabanında eve ulaşmasıyla engelli çocuklar artık evlerinin bahçesinde diledikleri gibi dolaşabilecek ve okulda teneffüslerde kimsenin yardımı olmadan dışarı çıkabilecek.

 Akülü aracına kavuştuğu için büyük mutluluk yaşadığını söyleyen Beyza, anne ve babasının artık fazla bir zahmet çekmeyeceğini vurguladı. Okulda ve evde diledikleri gibi dolaşabileceklerini anlatan Beyza, “Okulda teneffüslerde dışarı kendimiz çıkabileceğiz. Evin bahçesinde oyun oynamak ve dolaşmak için akülü aracımla gezebileceğim. Bu benim için çok güzel bir duydu.” dedi.
 Akülü arabaları kendilerine hediye eden başkan İnci’ye teşekkür eden Buse ise akülü araçlar sayesinde okulda teneffüslere çıkabileceklerini ifade etti.
Çocukların mutlu olmalarından dolayı çok seviçli olduğunu kaydeden Başkan İnci, engelli 3 kardeşin eğitimine katkı sağladıkları içinde ayrı bir mutluluk yaşadığını dile getirdi. Sakarya’nın neresinde olursa olsun engelli kişi ve çocuklara her zaman yardım eli uzatmayı sürdüreceklerini anlatan İnci, şunları söyledi: “Biz engelli kardeşlerimize ve yavrularımıza eğitimlerine katkıda bulunmak ve onlara destek olmak için hiç bir şeyi esirgemiyoruz. Bu 3 yavrumuzun akuma azmi beni çok etkiledi. Onların bu mutluluğunu görmek beni de sevindirdi. 3 engelli çocuğun ailesine devletimiz sahip çıkıyor. Kaymakamlık aileye her türlü imkanı sağlıyor. Biz de buna ufak bir katkı sağladık. Okul ile ev arasındaki yolun rampa olması nedeniyle çocuklar okul yolunda bu araçları kullanamayabilir. Ancak teneffüs ve diğer zamanlarında düz alanlarda bu akülü arabaları kullanabilirler.”
 Diğer taraftan Karapürçek Kaymakamı Soner Karataşoğlu ise çocukların fizik tedaviye gidebilmeleri ve okula gidiş ve gelişlerini sağlamak için geçen yıl özel bir otomobil tutulduğunu söyledi. Ailenin 2007-2008 eğitim ve öğretim döneminde bu araçtan hakları olmasına karşın faydalanmadığını dile getiren Karataşoğlu, “Kaymakamlık olarak biz çocuklara her türlü yardımı yaptık. Geçen yıl okul yolunun rampa oluşu nedeniyle özel bir uygulama başlatarak çocukları okula özel bir otomobil tutarak getirip götürülmesini sağladık. Bunu onların güvenliği için yaptık. Bu yıl uygulama sürüyor. Ancak aile bunun için talepte bulunmamış. Ailenin yeşil kartları mevcut. Tüm ilaç ve tedavi ihtiyaçları sosyal yardımlaşma vakfımızca karşılanmaktadır. Temin edilen akülü arabaları çocukların okulda kullanmaları için bir çalışma başlatacağız. Aileye bundan sonrada yardımlarımız sürecek.” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.