[25 Eylül] İpek Yolu”nda Engeller Kalkacak

Kategori : Genel |

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl  ikincisi düzenlenecek ”Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali”  kapsamında, ”Yedinci Sanat Engel Tanımaz” adlı proje ile görme ve  işitme engellilerin sinemayla tanıştırılacağı bildirildi.Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, bu yıl 7-13  Aralık tarihlerinde düzenlenecek festivalde, Türkiye’de ilk defa  gerçekleştirilecek ”Yedinci Sanat Engel Tanımaz” adlı projeyle görme  ve işitme engellilerin sinemayla tanıştırılması hedefleniyor.Yüzyılın en gözde sanat dallarından, en yaygın iletişim ve eğlence  araçlarından biri olan sinemanın, görme ve işitme engelliler için de  izlenebilir, ulaşılabilir olmasını sağlayacak proje ile sinema, toplumun  tamamı için engelsiz bir sanat dalına dönüştürülecek.

       Film gösterimlerinin yanı sıra engellilerin sinemayla daha fazla  yakınlaşmasını sağlamak amacıyla atölye çalışmalarının da yapılacağı  festivalde, görme ve işitme engellilerden oluşan bir ekip ile bir kısa  film çalışması yapılacak ve bu film festival sonunda gösterime sunulacak.
       İşitme engelliler için açılacak olan fotoğraf atölyesinde ise ”Sessiz  Dünyanın Dili” adlı dijital fotoğraf sergisi düzenlenecek.
       Proje kapsamında ayrıca, yönetmenliğini Çağan Irmak’ın yaptığı ”Babam  ve Oğlum” ile Tomris Giritlioğlu’nun ”Salkım Hanım’ın Taneleri” adlı  filmler, özel olarak hazırlanan bir gösterim sistemi sayesinde işitme ve  görme engelli seyircilere sunulacak.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.