[25 Kasım] Öğretmenleri Günü Bahane, Engelli Öğrencilerin Sevgisi Şahane

Kategori : Genel |

Atatürk’ün geleceğe teminatı olarak gösterdiği gençlerin emanetçisi öğretmenler 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü yaşamanın mutluluğunu tattı. Fakat bu öğretmenlerden bazıları var ki onların mutluluğu öğrencilerinin bir tek hareketi ya da ağzından çıkan bir kelimesine bağlı.
 Tarsus Makbule Ölçen Zihinsel Engelli Çocukları Eğitim ve Rehabilitasyon Okulu öğretmenleri kendi günlerini bile öğrencilerinin mutluluğu için yaşadı.


          Makbule Ölçen Özel Eğitim Okulu Müdürü Halil Eroğlu, “Okulumuza geldiklerinde bir kelime dahi konuşamayan öğrencimizin ağzından ilk çıkan kelimeyi duymak bizim için dünyada hiçbir şeye değişemeyeceğimiz bir mutluluk. Normal bir öğrenciye okulda okuma yazma öğretmek de zor bir iş. Fakat zihinsel engelli bir çocuğa okuma yazma öğretmeden önce konuşmayı öğretmeniz gerekiyor. Dolayısıyla biz yaptığımız işi öğretmenlikten öte bir sanatçı gibi değerlendiriyoruz. Çünkü öğrencilerimizi topluma kazandırabilmek için bir sanat eseri hassasiyetinde eğitmeye çalışıyoruz.” diyerek yaptıkları işin kendileri için değerini ifade ediyor.
         Okul öğretmenleri ve idarecilerinin her biri özel eğitim öğretmeni olmanın daha zor olduğunu kabul ediyorlar. Fakat öğrencilerinin geliştiğini görmek, birşeyler yapabilmeye başlamasını seyretmek onlara işlerinin bütün zorluğunu unutturuyor.
         Okulun bağlı olduğu vakfın Başkanı Birsen Batmaz, “Bu çocuklar da toplumumuzun birer ferdi. Onlar da eğitilerek topluma yararlı olabilecek seviyeye gelebiliyorlar. Bizim için önemli olan tek bir husus var o da “sevgi”. Bu çocuklara sevginizi gösterin onlar size hayatınızda başka hiç kimseden göremeyeceğiniz saf bir sevgiyle bağlanıyorlar. Bir fiziksel temas kurarsanız ne kadar mutlu olduklarını göreceksiniz.” şeklinde konuştu.
 Okulda “Öğretmenler Günü” için hazırlanan program yine öğrencilerin eğlenmesi için tertip edilmiş. Kutlamalar için görme özürlü bir müzisyen okula davet edilmiş.
 Program başlamadan önce müzik aletlerini gören engelli çocuklar sevinçlerinden ne yapacaklarını şaşırdı. Onların bu mutluluğunu gören öğretmenleri, “İşte bize en güzel hediye bu. Onların mutlu olduğunu görmek bize “Öğretmenler Günü”nde verilecek en güzel hediye.” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.