[25 Nisan] Lokman Ayva: Çözümlerimiz Problemli Olduğu İçin Engellilerin Sorunlarimizi Çözemiyoruz

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, engelli vatandaşların sorunlarının bir çoğunun hala çözümsüz olmasının, üretilen çözümlerin sorunlu olmasından kaynaklandığını dile getirdi. Ayva, sorunların çözülmesinin önündeki en büyük engelin ise “Özürlü Körlüğü” olduğunu savundu.
 İstanbul İl Özel İdaresi ve Başbakanlık Özürlüler İdaresi tarafından organize edilen “Uluslararası Ulaşılabilirlik Konferansı” İstanbul Cemal Reşit Rey  Konser Salonu’nda başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, sinevizyon gösterisi ile devam etti. Toplantıya kendisi de görme engelli olan AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış,  İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanvekili Mehmet Yıldırım, Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanvekili Abdullah Güven, özürlü vatandaşlar ve yakınları katılırken, daha önce katılacakları belirtilen Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İBB Başkanı Kadir Topbaş ise katılmadı.

 Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, Türkiye’de özürlülerin yıllardan beri çözülmeyen sorunları bulunduğunu ve bazen kendi kendine “Acaba özürlülerin sorunları çözümsüz mü, yoksa bizim bulduğumuz çözümler mi problemli?” diye sorduğunu dile getirdi. Yıllarca düşündükten sonra sorunlara üretilen çözümlerin problemli olduğuna karar verdiğini belirten Ayva, sıkıntının önündeki en büyük engelin ise “Özürlü Körlüğü” diye tabir ettiği kavram olduğunu dile getirdi. Sorunun toplum hayatı ile engellilerin entergre olması ve bu körlüğün ortadan kaldırılması ile çözülebileceğini dile getiren Ayva, konuşmasında yaptığı espiriler ve söylediği sözlerle salonu dolduranları güldürdü. “Herkes ‘Bir gün ben de özürlü olabilirim’ diyerek bize yardımcı oluyor” diyen Ayva, “Ne yani ben şimdi çok sıkı bir kadın hakları savunucusuyum. Bunu ‘Bir gün kadın olabilirim’ diye mi yapıyorum.” sözleri salonu dolduranları güldürdü.
 Konuşmaların ardından İBB Çağlayan Özürlüler Mehter Takımı bir gösteri sundu. Engellilerden oluşan mehter takımı salonu dolduranlardan alkış aldı.
 Engellilerin çevreye, bilgiye ve ulaştığı hizmetlerden yararlanmasını sağlayarak toplumsal bilincin ve bütünleşmenin gerçekleşmesinin amaçlandığı konferansta, öncelikle engellilerin hava, deniz, demiryolu ve karayolu uluşımına yönelik bilgiler ve örnekler masaya yatırılacak. Gün boyunca devam edecek konferansta yerli yabancı bir çok uzman görüşlerini sunacak.
 

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.