[25 Şubat] Engelliler, Güzel Türkçe İle Kendilerini Daha Rahat İfade Edecek

Kategori : Genel |

ADANA (CİHAN) – Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şubesi, üyelerine yönelik Güzel Konuşma (Diksiyon) Kursu başlattı. Dernek binasında Motor Meslek Lisesi Edebiyat Öğretmeni İsmail Sular tarafından verilen kurs, 10 saatten 10 hafta sürecek. Engelli bireylerin ve yakınlarının katıldığı 15’er kişilik iki ayrı gruplardan oluşan programda başarılı olan kursiyerlere sertifika verilecek.
 Seyhan Halk Eğitim Merkezi’nin de destekleği kursun amacı sakatların özellikle iş görüşmelerinde kendilerini daha rahat ifade edebilmelerini sağlamak. Kurs Öğretmeni İsmail Sular, günümüzde güzel Türkçe konuşmanın çok önem kazandığını söyledi. Bunun için sesleri, kelimeleri, cümleleri doğru ve yerinde kullanmak gerektiğine dikkat çeken Sular, güzel konuşmayla karşıdaki insanları etkilemenin daha kolay olduğunu ifade etti.

 Diksiyonu üslubuna uygun konuşma sanatı olarak tanımlayan Sular, iletişimde düzgün nefes alıp-vermeyi temel kural diye aktardı. Toplum yaşamının yanında iş görüşmelerinde de güzel konuşmanın ayrıcalığına işaret eden Sular, hedeflerinin özürlüleri bu konuda eğitmek olduğunu sözlerine ekledi.
 Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Halis Kasap’ta 2002 yılından bu yana Halk Eğitim Merkezi ile birlikte 980 özürlüye trikotaj, satranç ve bilgisayar kursu verdiklerini söyledi. Şimdi güzel konuşma sanatı olan diksiyon kursu düzenlediklerini hatırlatan Kasap, “Buradaki gayemiz engelli arkadaşlar iş görüşmelerine gittiklerinde kendilerini daha rahat ve doğru bir Türkçe ile ifade etmelerini sağlamaktır. Konuşmada sorunu olmayan insanların özgüveni daha fazla; dolayısıyla girişkenliği de o oranda artıyor.” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.