[27 Ekim] Engelli Gencin Ailesi İkna Edilemedi

Kategori : Genel |

Sivas’ın Suşehri ilçesinde zihinsel engelli  bir genci rehabilitasyon merkezine yerleştirmek için çaba gösteren  sosyal hizmet uzmanları, tüm çabalara rağmen aileyi ikna edemedi.
Sivas Sosyal Hizmetler İl  Müdürlüğü’nde görevli sosyal hizmet uzmanları Bülent Özgün ve Murat  Özdemir, Suşehri ilçesine bağlı Arpacı köyünde yaşayan 26 yaşındaki  zihinsel engelli E.A’yı rehabilitasyon merkezine yerleştirmek için  yöreye geldi. E.A’nın annesi ve ağabeyi ile görüşen uzmanlar, E.A’nın rehabilitasyon  merkezine yerleştirilmesi ve tüm ihtiyaçlarının devlet tarafından  karşılanması için aileyi iknaya çalıştı. Uzmanların ikna çabalarına fazla ilgi göstermediği ve E.A’nın 3 ayda bir  aldığı 600 YTL sakatlık maaşından ”vazgeçmemekte direndiği” iddia  edilen  ailenin, ikna olmadığı bildirildi. Aileyi ikna için daha önceden de 3 kez köye geldiklerini belirten  uzmanlar, aile ikna olmayınca bir süre gence nakdi yardım yaptıklarını,  ancak kontrole geldiklerinde gencin bakımının iyi olmadığı yönünde  tespitlerde bulunduklarını, bunun üzerine nakdi yardımı kestiklerini  kaydettiler.
       Uzmanlar, gencin rehabilitasyon merkezine yerleşmesi durumunda, kanun  gereği maaşının barındığı kuruma aktarılacağını da ifade ettiler.
       Ailenin rızası olmadan genci rehabilitasyon merkezine  yerleştiremediklerini belirten uzmanlar, gerekli evrakı aileye  ilettiklerini, ikna olmaları durumunda gencin merkeze yerleşebileceğini  söylediler.
      
       -ANNE, OĞLUNU VERMEK İSTEMİYOR-
      
       Anne N.A, oğlunun hiçbir taşkınlık yapmadan, kimseye zarar vermeden  yaşamını sürdürdüğünü; rehabilitasyon merkezine vermeyi düşünmediğini  söyledi.
       Suşehri’nde yayımlanan bazı gazetelerde çocuğu ile ilgili çıkan  haberlere de yanıt veren N.A, haberlerde iddia edildiği gibi oğlunu her  zaman iple bağlamadığını belirterek, ”Çocuğumu her gün iple  bağlamıyorum. Ancak uzak bir yerlere gidersem, bırakacağım kimse  olmadığı zaman bağlıyorum. Çünkü yalnız bıraksam, evden çıkıp gidiyor”  dedi.
       Köy sakinleri ise E.A’nın kimseye zarar vermeden yaşadığını söylediler.
       Bu arada, sosyal hizmet uzmanları ile köye gelen Suşehri Kaymakamlığı  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Tevfik Coşkun, aileye  vakıftan çeşitli yardımlar yapıldığını belirtti.
       Ailenin sağlık güvencesinin Yeşil Kart ile giderildiğini bildiren  Coşkun, ayrıca ailenin üzerine traktör ve tarım arazileri bulunduğunu  sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.