[27 Eylül] Adiyaman’da İşitme Engellilere Özel Eğitim Sinifi Açildi

Kategori : Genel |

ADIYAMAN  (CİHAN) – Adıyaman Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi bünyesinde işitme engelliler özel eğitim sınıfı açıldı.
 Gazi İlköğretim Okulu Rehberlik Araştırma Merkezi içerisinde kurulan sınıfın açılışını Adıyaman Valisi Halil Işık ve Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat yaptı.  
 Türkiye’de özürlü sayısının çok fazla olduğunu söyleyen Vali Işık, “İlimizde yaklaşık olarak 5 bin dolayında engellimiz bulunuyor. Devletimizde son çıkardığı yasa ile özürlülerin yaşam şartlarının iyileştirmesi sağlandı. Bu gelişmelerin yanı sıra şehrimizde önemli adımlar atılıyor. Bize sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarımızın da destek vermesiyle engellilerimiz daha iyi şartlarda yaşayacaklardır.” dedi.
  Milli Eğitim Müdürü Abdulgafur Büyükfırat ise ülke nüfusunun yüzde 12’sinin özürlülerden oluştuğunu belirtti.

Büyükfırat, “Bu oranın yaklaşık yüzde 1,5’lk kesimi işitme engellilerdir. Ülkedeki 600 bin işitme engellinin 150 bini 18 yaş ve altı olan eğitim çağında olanlar oluşturuyor. Halen Adıyaman nüfusuna kayıtlı 33 çocuğumuz şehir dışındaki okullarda eğitime devam etmekte olup, 25 çocuğumuz ise normal okullarda akranları ile birlikte kaynaştırma eğitimini sürdürüyor.” diye konuştu.
 Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Abdulkerim Işık, işitme özürlülerin kendi aileleri yanında ve gündüzlü olarak eğitim almalarını amaçladıklarını kaydetti.
 Abdulkerim Işık, “Özel eğitim sınıfı ortamı ile bu çocuklarımızdaki sosyal ve duygusal engellerin ortadan kaldırılması, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda da işitme özürlülere ait müstakil bir okulun alt yapısının oluşturulması hedeflendi. Söz konusu eğitim ortamı işitme özürlü grubundaki ilk ortam olması ve özrün normal eğitim içerisindeki kaynaştırılması açılarından da önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.