[27 Kasım] Engelli Sporculara Destek

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Engelliler spor kulüpleri ve engelli sporculara destek için oluşturulan devlet destekli fonun protokolü İstanbul’da imzalandı.
 Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) ile Vakıfbank ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) arasında yapılan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin’in de katıldığı protokolün imza töreni Olimpiyatevi’nde yapıldı.
 Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, yardımcısı Yunus Akgül, Vakıfbank Genel Müdürü Bilal Karaman, TESYEV Başkanı Yavuz Kocaömer, yardımcısı Hayati Babaoğlu ve Spor Toto Teşkilat Müdürü Bekir Yunus Uçar da hazır bulunduğu toplantıda Devlet Bakanı Şahin de protokole tanık olarak imza attı.

 Anlaşma  uyarınca oluşturulacak fona Teşkilat Müdürlüğü’nden ve TESYEV’den  toplam 2 milyon YTL aktarılacağı bildirildi. TESYEV bünyesinde toplanacak meblağın ne şekilde kullanılacağı oluşturulacak üçlü komisyon tarafından, oy birliği ile alınan kararlar sonucunda belirlenecek. Komisyona, devlet bakanlığının temsilcisi olarak Mücahit Durmuşoğlu, GSGM temsilcisi olarak Tamer Taşpınar ve TESYEV temsilcisi olarak Yavuz Kocaömer’in atandığı kaydedildi.
 Bakan Mehmet Ali Şahin konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Türkiye’deki engelli vatandaş sayısının 8,5 milyon ile ülke nüfusunun yüzde 12.5’ini teşkil ettiğinin altını çizerek, “Ülkelerin gelişmişlik ölçülerinden bir tanesinin de engelli vatandaşlarına getirdiği hizmetlerdir. Bir ülke engelli vatandaşlarına hangi oranda sahip çıkıyorsa, bu, o ülkenin gelişmişlik ölçüsü olarak değerlendiriliyor.” diye konuştu.
 TESYEV Başkanı’nın gayretiyle bu protokol için bir araya gelindiğini belirten ve Kocaömer’e teşekkür eden Bakan Şahin, diğer sivil toplum örgütlerine bu çalışmanın örnek olması gerektiğini söyledi.
 Başlangıç olarak 2 milyon YTL’lik bir kaynağın fona aktarılacağını bildiren Mehmet Ali Şahin, ”Kurumlarımızın çabaları sonucu oluşan bu fonla bizden hizmet bekleyen engelli vatandaşlarımızın yaralarını bir ölçüde sarmış olacağız. Fonun en iyi şekilde kullanılacağına ve ihtiyaç sahiplerine ulaşacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.
 Bakan Şahin, göreve geldiklerinde  kamuda çalışan engelli vatandaş sayısının çok düşük olduğunu belirterek, “Bu konunun üzerinde titizlikle durarak kamuda çalışan engelli vatandaş sayısını yaklaşık 18 bine çıkardık. Bu rakamın da yeterli değildir. Benim rakamlarıma göre memur olarak istihdam edilmesi gereken engelli vatandaş sayısı 48 bin olması gerekir.” ifadelerini kullandı.
 Gençlik ve Spor Genel Müdürü Atalay ise, engellilere aktarılan bu kaynağın büyüyerek devam etmesi temennisinde bulundu.
 TESYEV Başkanı Kocaömer ise, bugünün kendisi için belki de en mutlu gün olduğunu, yıllardır içinde bulunduğu engelliler konusunda devlet ve sivil toplum örgütlerinin bir araya geldiğini ifade ederek, ”Asıl teşekkürü biz kendilerine borçluyuz. Sayın Bakanımızla bu protokolün meydana gelmesi için konuştuğumuz süre 8 dakika. Eğer bir ülkenin başbakan yardımcısı bir konuda 8 dakikada karar veriyor ve bu uygulamaya konuluyorsa, bizim de bu işlerle uğraşan insanlar olarak kendisinin ellerini öpmemiz gerekir.” ifadesini kullandı.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.