[27 Kasım] Çorap Atölyesinde Tanişan Engelli Çift Evlendi

Kategori : Genel |

KONYA (CİHAN) – Konya’da engelliler derneğinin açtığı çorap örme kursunda tanışan ve evlenmek için ailelerinin onayını alan engelli çift, Selçuklu Belediyesi düğün salonunda düzenlenen sade bir nikah töreniyle hayatlarını birleştirdi.
 Konya Engelliler Derneği’nin açtığı Çorap Örme Kursu’na devam eden ortopedik engelli Mahmut Sami Koçak (25) ile görme engelli Hatice Benli (25) 3 ay önce atölyede tanıştı. 8 yıl önce geçirdiği trafik kazası sonucu 2 ayağını da kullanamayan Mahmut Sami Koçak, gözleri yüzde 90 oranında görmeyen kurs arkadaşı Hatice Benli’ye evlenme teklif etti. Benli, Koçak’ın bu teklifine sıcak baktı. Bunun üzerine Koçak ailesi ve Konya Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Koç, Benli’nin evine giderek genç kızı ailesinden istedi.


 Hatice’nin ailesinin olumlu yanıt vermesi üzerine büyük mutluluk yaşayan Mahmut ve Hatice, nişan hazırlıklarını tamamladı. Düğün hazırlıklarına başlayan çift, maddi imkansızlık engeliyle karşılaştı. Maddi durumları iyi olmadığı için ailelerinden yeterli destek alamayan çiftin yardımına Gençleri Evlendirme ve Mehir Vakfı koştu. Vakfın, evlenmek isteyen fakir çiftlere yardım ettiğini bilen yakınlarının yönlendirmesiyle Mehir Vakfı’na başvuruda bulunan çift, vakfın genel merkezinin yanıbaşındaki elbise deposundan nişan ve düğün elbisesi beğendi.
 Daha sonra önceden belirlendiği üzere Selçuklu Belediyesi Nikah Salonu’na gelen çift için burada bir tören düzenlendi. Çiftin nikahını Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen kıydı. Engelli çifte hayatlarında mutluluk dileyen Başkan Esen, evlilik cüzdanını Hatice’ye verdi. Nikah şahitliğini ise Mehir Vakfı Başkanı Mustafa Özdemir ile iş adamı Mustafa Büyükdemirel yaptı. Nikah işlemlerinin ardından çifte takılar takıldı.
 Çok mutlu olduğunu söyleyen Mahmut Koçak, heyecanlı olduğu için ne diyeceğini bilemediğini ifade etti. Hatice Benli ise, “Çok mutluyum,  burada bizi yanlız bırakmayanlara ve evlenmemize yardım edenlere teşekkür ediyorum. Çorap atölyesi güzel bir ortamdı. Tanıştık ve evlenmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.
 Konya Engelliler Derneği Başkanı Mehmet Koç, açtıkları kursa gelen gençlerin tanışıp evlenmeye karar verdiğini anlattı. Çiftin evlenmelerine yardım ettiklerini belirten Koç, engellilerin sosyalleşmesi adına benzer meslek edindirme kurslarının önemli olduğunu vurguladı.
 Damadın babası Mustafa Koçak, mutlu olduğunu anlatırken göz yaşlarına hakim olamadı. Gelinin babası Hasan Benli de kızının mutluluğunu gördüğü için çok duygulandığını söyledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.