[28 Aralık] Mumlar, Engellilerin Motifleriyle Işik Saçiyor

Kategori : Genel |

Giresun’da bir firmanın ürettiği mumlar, engelli vatandaşların yaptığı çeşitli motiflerle satışa sunuluyor.
   Firma sahibi Yaşar Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, merkeze bağlı İnişdibi beldesinde 3 yıl önce başlattıkları mum üretimini, yaklaşık bir yıldır kent merkezindeki tesislerinde sürdürdüklerini, mumların, Doğu Karadeniz başta olmak üzere 7 ilde pazarlandığını söyledi.
   Ürettikleri mumlara motifler yapmaları için Giresun Anadolu Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile anlaşma yaptıklarını anlatan Çakır, şöyle konuştu:
   ”Bu işbirliğiyle pazarda Çin mumları ile rekabet şansımız arttı. Mumlarımızı boyayan, boncuk, gül, kurdele gibi motiflerle süsleyen engelli vatandaşlarımız sayesinde sektör canlandı. 30 çeşit ürünümüz var. Bu ürünler, düzenlenen sergi ve kermeslerde satışa sunuluyor. Bundan sağlanan gelirin yüzde 60-70’lik kısmını engelli çalışanlarımıza veriyoruz. Ürettiğimiz mumlar, engelli vatandaşlarımızın rengarenk motifleriyle zenginleşiyor. Onlar üreterek gelir sağlamanın, bizler ise pazar gücümüzü artırmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz.” 
   Çakır, diğer sektörlerdeki firmaların imkanları doğrultusunda engelli bireylerin üretime kazandırılması ve isdihdamlarının sağlanması amacıyla çalışma yapması gerektiğini söyledi.
   Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu kursu öğretmeni Suna Çakır ise Giresun Anadolu Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde çeşitli dallarda yaklaşık 7 yıldır çeşitli kurslar düzenlediklerini ifade ederek, ”Gerçekten mum üreten bu firma sayesinde çalışmalarımız renklendi. Bu mumlarda engelli kardeşlerimizin maharetlerinin göz alıcı yansımaları ve yaşamlarından yayılan bir ışık var” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.