[28 Haziran] Ali Dibo Uygulamalari, Engellilerin İhtiyaçlarini Karşilamak Amaçli Gökkuşaği Projesi’ni De Kirletti

Kategori : Genel |

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan  Hacaloğlu, ”AK Parti’nin ilkesiz tüccar siyaseti ve her yerde  yaygınlaşan Ali Dibo uygulamaları, engellilerin eğitim, meslek edinme ve  rehabilitasyon ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı Gökkuşağı Projesi’ni de  kirletti ve çıkmaza soktu” dedi.
       Hacaloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı, Kadın ve  Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Başbakanlık Özürlüler İdaresi  Başkanlığınca yürütülen projede, yolsuzlukların ortaya çıktığını iddia  ederek, ”AKP’nin sosyal devleti geriletirken, özellikle engellilerin  yaşamını kararttığını” kaydetti.
       Proje ile 2 yılda 19 ilde 19 eğitim ve rehabilitasyon merkezi  kurulmasının amaçlandığını, ancak AKP iktidarının 2 yılda tek bir merkez  bile açmadığını ve hatta Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon  Merkezi’ni kapatmaya yöneldiğini ileri süren Hacaloğlu, şunları kaydetti:
       ”AKP’nin ilkesiz tüccar siyaseti, her yerde yaygınlaşan Ali Dibo  uygulamaları Gökkuşağı Projesini de kirletti, çıkmaza soktu. AKP  iktidarı, engellilerin sorunlarını siyasi sömürü alanına dönüştürdü.  ‘Gökkuşağı Projesi’ uygulamasında ortaya çıkan diz boyu yolsuzluğu sanki  konu Başbakanın ve ilgili bakanın sorumluluk alanı içinde değilmiş gibi  geçiştirmeye, örtbas etmeye çalıştı, çalışıyor.”
       Türkiye’deki 9 milyon engellinin, AK Parti’nin bu, ”sorumsuz ve  vicdansız” tavrı karşısında ayağa kalktığını öne süren Hacaloğlu,  ”Başbakan Erdoğan meydanlarda ‘hortumları kestik’ diye aslı astarı  olmayan boş laflar edeceğine, AKP iktidarındaki hortumlamaların,  yolsuzlukların ve Ali Dibo vurgunlarının hesabını vermelidir.  Engellileri kandırmaya, onların sırtından siyasi rant sağlamaya  çalışmamalıdır” dedi.
       Hacaloğlu, CHP iktidarında engellilere her yönüyle sahip çıkılacağını,  engellilerin sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından ödeneceğini  ve engellileri sömürenlerden hesap sorulacağını kaydetti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.