[28 Mayıs] Zihinsel Engellilerin Ürettikleri Galoşlar, Hastanelerde Kullanilacak

Kategori : Genel |

HAKKARİ (CİHAN) – Hakkarili zihinsel engelliler, valiliğin kendilerine sağladığı imkanlarla ürettikleri galoşları hastanelere satarak para kazanıyor.
Hakkari Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitimi Merkezi’nde okuyan ağır düzeyli zihinsel engelliler, valiliğin kendilerin aldığı galoş üretme makinesiyle üretim yaparak yaralı olmaya çalışıyor. 25 öğrencisi olan okulda 14 yaşın üzerindeki öğrencilere el becerisi kazandırılmaya çalışılıyor. Engellilerin yalnız kaldıklarında kendi imkanlarıyla hayata tutunabilmelerinin sağlandığı okulda, özürlüler aynı zamanda üreten vasfına geçirilmeye çalışılıyor. Hakkari Valiliği’nin okula aldığı galoş ve poşet kaynatma makinesiyle zihinsel özürlülere galoş üretimi bir öğretmen ve bir usta öğretici nezaretinde yaptırılıyor. Günde 150 galoş üretebilen okul, galoşları hastanelere ve sağlık merkezlerini satıyor.

 Yine iş sınıfında öğrencilere el işi, resim çizme ve resim boyama becerileri kazandırılıyor. 3 derslik 1 iş sınıfından oluşan okulda 6 öğretmen, 2 idareci, bir memur ve bir hizmetli görev yapıyor.
 Okul Müdürü Mehmet Turgut, 4 yıl önce 12 öğrenciyle başladıklarını belirterek özürlülerin kendi hayatlarında bağımsız yaşayabilmeleri için öz bakım becerisini kazandırmaya çalıştıklarını söyledi.
 Bu yıl açılan iş eğitimi sınıfında valiliğin kendilerine kaynak makinesi alarak destekte bulunduklarını, zihinsel öğrencilerle galoş üretimi yaptırdıklarını ifade eden Okul Müdürü Turgut, günde 150 galoş üretim kapasitesine sahip olduklarını, ürettikleri galoşları hastanelere verdiklerini kaydetti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.