[28 Ocak] Görme Engelli Olduğu İçin Dershaneye Alinmadi Ama O Edebiyat Öğretmeni Olmakta Kararli

Kategori : Genel |

Mehmet Boğuç doğuştan görme engelli bir gen. Liseyi başarı ile bitirerek üniversiteyi de kazanıp edebiyat öğretmeni olmak istiyor. Ancak hayallerini gerçekleştirmek için kapısını çaldığı dershaneler onu üniversiteye hazırlamak istememiş. Özürlüler için eğitim verebilecek yeterli donanıma sahip olmadıklarını söyleyen dershaneler, Boğuç’u hayal kırıklığına uğratmış. Boğuç ise kendisinin lise eğitimini normal okullarda aldığını ve başarılı olduğunu belirterek, yapılan ayrımcılığın haksızlık olduğunu söylüyor.


 Doktorların yüzde 100 görme özürlü olduğunu söylediği Mehmet Boğuç’un başarılı bir eğitim hayatı var. Kahramanmaraş Görme Engelliler İlköğretim Okulu’ndan mezun olduktan sora Adana Atatürk Lisesi’ne giren Boğuç, buradan da başarı ile mezun olmuş. Daha sonra hayalini kurduğu edebiyat öğretmenliği bölümü kazanmak için üniversiteye hazırlanmaya karar vermiş. Yaklaşık 120 dershanenin olduğu ilde gittiği bir çok dershane görme engellilere ders verecek öğretmenlerinin bulunmadığı ve metaryel olmadığı gerekçesiyle Boğuç’un başvurusunu kabul etmemiş. Babası asgari ücretle çalışan görme engelli gençten bazı dershaneler ise çok yüksek miktarda paralar talep etmiş. Bu yüzden hayal kırıklığına uğrayan Boğuç, şimdi Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği’ne giderek hem bilgisayar öğreniyor hem de kendi imkanları ile Öğrenci Seçme Sınavı’na (ÖSS) hazırlanıyor.
 Kendisinin lise eğitimini de normal öğrenciler arasında aldığını hatırlatan Mehmet Boğuç, “Ben lisedeyken görme engelliler lisesinde okumadım. Sınıftaki arkadaşlarım hep görüyordu. Dershaneler beni eğitim veremeyecekleri gerekçesiyle almıyor. Görme engeliler dershanesi yok ki ben de üniversiteye hazırlanıyım.” diyerek maruz kaldığı haksızlığa dikkat çekiyor. Edebiyat öğretmeni olmayı hayal ettiğini anlatan Boğuç, “Ben sözelciyim. Hayalimdeki bölüm edebiyat öğretmenliği. Ancak dershaneye gidemediğim için üniversiteye sistemli bir şekilde hazırlanamıyorum. Yetkililerden bana yardımcı olmalarını talep ediyorum.” dedi.
 Görmeyenler Kültür ve Birleşme Derneği Adana Şube Başkan Ediz Mut ise, dernekte okuma-yazma bilmeyen engelliler için kurs düzenlediklerini, ancak imkanları elvermediği için görme özürlü gençlere üniversite hazırlık kursu veremediklerini kaydetti. Mut, dershanelerden görmeyen öğrencilere yardımcı olmalarını istedi. Adana Paksoy Lisesi’nin görme engelli tarih öğretmeni Ali Ercan ise, dershanelerin genci geri çevirmelerine üzeldüğünü belirterek, görmeyen bir öğrencinin gören öğrencilere bir zararının olmayacağını ifade etti. Ercan, herkesin özürlülere sahip çıkması gerektiğini kaydederek kendisi gibi öğretmenlerin yetişmesi için herkese görev düştüğünü kaydetti.   

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.