[28 Ocak] Kamu İnternet Sitelerinde İçerik Ve Tasarim

Kategori : Genel |

Kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerinde içerik ve tasarım uyumu sağlanacak.
   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuya ilişkin bir genelge yayımladı.
   Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan genelgede, e-Dönüşüm Türkiye Projesi çalışmaları kapsamında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK)-Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) sorumluluğunda yürütülen çalışmalar sonucunda ”Kamu Kurumları İnternet Sitesi Kılavuzu” hazırlandığı bildirildi.
   Genelgeye göre, merkezi ve yerel düzeydeki tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca yeni açılacak internet sitelerinde, kılavuzda yer verilen usul ve esaslara uyulması zorunlu olacak. Halen kullanılan kamu internet sitelerinin kılavuzda belirtilen standartlara uyumlu olmayan unsurları, bütçe imkanları ve öncelikler çerçevesinde en kısa zamanda bu esaslara uyumlu hale getirilecek.
   Kılavuz, gelişen ve değişen koşullara paralel olarak ihtiyaçlar doğrultusunda ilgili kurum ve kuruluşların da katkısı ile güncellenecek. Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı koordinasyonunda TÜBİTAK-MAM tarafından yürütülecek güncelleme çalışmalarına, bilgi ve desteğine ihtiyaç duyulan tüm kamu kurum ve kuruluşları tarafından gereken destek sağlanacak.
  
   -AYIRIMSIZ HİZMET-
  
   Kılavuza göre, kamu kurumları internet siteleri üzerinden sundukları hizmeti toplumun her kesimine ulaştırmakla yükümlü olacak. Kurumlar, hizmet için hedef kitlelerini sınırlayamayacak, toplumun tüm kesimlerine dil, din, ırk, cinsiyet, eğitim, engellilik durumu ayrımı yapmadan hizmet sunacak, engelli kullanıcıların siteye erişimi için her türlü önlemi alacak.
   Geniş erişebilirlik için basitlik ve sadeliğe önem verilecek, geniş erişebilirlik için ödün vermek gerektiğinde görsel tasarımdan feragat edilecek.
  
   -SOHBET ODASI OLMAYACAK-
  
   Kamu internet sitelerinde tartışma forumları kurulması düşünülüyorsa, bu forumlar mutlaka kontrollü olacak. Forum kullanıcıları kayıtlı kullanıcılar olacak. Kayıt işlemi sırasında verilen bilgilerin mantıklı olup olmadığını kontrol edilecek. Kayıtlı kullanıcıların foruma mesaj yollamalarına izin verilebilecek, ancak forum yöneticisi belli aralıklarda mesajları tarayarak içerik olarak uygunsuz olanları silecek, sorumluların üyelik kaydını iptal edecek.
   Kamu internet sitelerinde sohbet odalarına yer verilmeyecek.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.