28 İlde İşitme Ve Konuşma Engelliler İçin ‘Engelli Tercümanliği’ Kadrosu Oluşturulacak

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (ZAMAN) – 12.02.2008-  İşitme ve duyma engellilerin özellikle mahkeme ve noterlerde büyük sıknıtı yaşamaları Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu’nu (SHÇEK) harekete geçirdi. İstanbul, Ankara, İzmir  Antalya, Bursa gibi  engelli tercümanı bulunurken  57 ilde sıkıntı yaşanıyor. SHÇEK ilk etapta  28 ilde daha  işitme ve konuşma engelliler için ‘Engelli tercümanlığı’ kadrosu oluşturulacak.
 İşitme ve konuşma engelli vatandaşların iletişim sorunlarının önüne geçmek için yeni bir uygulama başlatılıyor. SHÇEK Genel Müdürü İsmail  Barış, özürlülerin mahkemelerde ve noterlerde tercümanlığını yapacak kadro bulunmadığını ifade ederek bunun için 28 ilde kadro oluşturacaklarını söyledi.

 Konuşma ve işitme engelli vatandaşlarımızın kamu hizmetlerinde  tercümanlığını yapmak üzere oluşturulacak kadrolara başvuruların başladığını belirten Barış , “Belgesi olan varsa bu kadrolarımıza müracaat edebilir. Bunları biz 4-B kapsamında sözleşmeli olarak çalıştıracağız.” dedi.
35 BİN ÖZÜRLÜ ASGARİ ÜCRET KADAR MAAŞ ALIYOR
 Özürlü haklarının çıkarılan özel kanunlarla iyileştirilmeye çalışıldığını belirten Barış, şunları söyledi: ”Bugüne kadar verilemeyen hakları şimdi vermenin mutluluğu içindeyiz. Bu hakları daha önce veremediğimiz için kurum olarak üzgünüz, ama artık özürlü vatandaşlarımızın da bir yasası var. Türkiye genelinde 35 bin civarında özürlü vatandaşımıza asgari ücret kadar maaş veriyoruz. Nasıl ki Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaksa bu haklar da iyileştirilerek verilecektir. Sakarya’ya gelecek yıl içinde geldiğimiz zaman ağır özürlü vatandaşlarımızın tümünün bu haktan yararlandığını görmemiz mümkün olacak.”

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.