[28 Şubat] Engellilerin Deprem Tatbikati Tam Puan Aldi

Kategori : Genel |

BURDUR (CİHAN) – Burdur Özürlüler İlköğretim Okulu’nda yapılan deprem tatbikatında, bedensel ve zihinsel 100’den fazla öğrenci hiç sorun çıkmadan binayı 40 saniye içinde tamamen boşalttı.
 Burdur Sivil Savunma Müdürlüğü, birinci derecede deprem kuşağı bululan kentte okuyan öğrencileri eğitmeye devam ediyor. Yaşanan depremlerden dolayı geçmişte ağır kayıplar veren Burdur’da okullarda verilen eğitimlere ağırlık veriliyor. Burdur Özürlüler Derneği İlköğretim ve İş Okulu’nda gerçekleştirilen son tatbikatta, öğrencilerin performansı sevindirdi. Öğrencilerin ders gördüğü sırada sadece birkaç öğretmenin bilgisi dâhilinde çalan siren sesi, tüm öğrencileri harekete geçirdi. Deprem sırasında olması gerektiği gibi en güvenli yerlere saklanmaya çalışan öğrenciler, ikinci uyarı ile birlikte binayı

boşaltmaya başladı. Yalnızca 40 saniye içinde 100’den fazla bedensel ve zihinsel öğrencisi bulunan okul, tamamen boşaltıldı. Bedensel özrü fazla olduğu için öğretmenlerinden yardım alan öğrenciler bile bu süreyi aşmadı.
 İl Sivil Savunma Müdürü Erdoğdu Öksüz, Burdur’daki tüm okullarda deprem eğitim verdiklerini bildirdi. Özellikle özürlüler okuluna sık sık geldiklerini ve benzer tatbikatlar yaptıklarını belirten Öksüz, “Bir yıl önce binanın boşaltılma süresi 1 buçuk dakikayı buluyordu. Şimdiki durum çok sevindirici. İnşallah ileride çok daha iyi olacak.” şeklinde konuştu.
 Öksüz Sivil Savunma Günü nedeni ile bugün ve yarın toplam 11 okulda deprem tatbikatı yapacaklarını da sözlerine ekledi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.