[29 Ağustos] Tekerlekli Sandalyeyle Çin’e Gidecek

Kategori : Genel |

Yunanistan’ın başkenti Atina’dan tekerlekli  sandalyesiyle yola çıkan ve Çin’in başkenti Pekin’e gitmeyi hedefleyen  42 yaşındaki Mile Stockoski, Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dan sonra  Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye geldi.
Mile Stockoski, AA muhabirine, önceki yıllarda tekerlekli sandalyesiyle  Makedonya’nın başkenti Üsküp’ten Yunanistan’ın başkenti Atina’ya, 15 bin  kilometrelik rekor denemesi yaptığını söyledi.
Şimdi de kendi rekorunu kırmak için Pekin’e gideceğini ve 2008 yılında  düzenlenecek olimpiyat oyunlarında ateş yakan kişilerden olacağını ifade  eden Stockoski, 2 Ağustosta Atina’dan başlattığı yolculuğunda her 100  kilometrede barış ağaç diktiğini bildirdi.
       Yarın da Edirne’de barış ağacı dikeceğini belirten Stockoski,  Türkiye’den sonraki yol güzergahında savaş ülkelerinin bulunduğunu, yol  boyunca toplam 150 barış ağacı dikmiş olacağını kaydetti.
       Stockoski, rekor denemesini Makedonya Hükümeti’nin desteğiyle  gerçekleştireceğini, güvenlik ihtiyacı duyduklarını, Türkiye’de polis  ekiplerinin kendilerine yardımcı olmalarını beklediklerini bildirdi.
       Stockoski, 10 yıl önce geçirdiği trafik kazasında sinirlerini  zedelendiğini ve bir daha yürüyemediğini, 2 yıl depresyona girdiğini  söyledi.
       Daha sonra bu tür rahatsızlık geçiren kişilerin çoğunun depresyona  girdiğini fark ettiğini ve sağlıklı insanların engellileri anlamadığını  gördüğünü belirten Stockoski, ”Ben de ‘öyle bir şey yapmalıyım ki bunu  normal insanlar bile zor yapabilsin’ dedim. Güç, insanların kollarında  veya bacaklarında değil beynindedir” dedi.
       Yarın Edirne’ye barış ağacı dikecek Stockoski, Suriye, Irak, Suudi  Arabistan, İran, Afganistan, Pakistan, Hindistan, Tayland, Singapur ve  oradan da Çin’e gidecek.
       Stockoski’ye yolculuğunda eşi, kızı ve aralarında hekim ve kondisyonerin  de bulunduğu 7 arkadaşı, iki karavanla eşlik ediyor.
       Stockoski, yolculuğu sırasında günde 10 saat süreyle 50 kilometre  mesafeyi tekerlekli sandalyeyle katediyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.