[29 Mart] Türk İşaret Dili

Kategori : Genel |

Türk Dil Kurumu Başkanı Şükrü Haluk Akalın, Türkiye’de parmak alfabesinde birliktelik sağlanamadığından, işaret dilinde de ortak bir dil ortaya çıkmadığını söyledi. Türkçe sözlükteki her kelimenin işaret dili karşılığını belirleyeceklerini ve Türk İşaret Dili Sözlüğü oluşturacaklarını ifade eden Akalın, yürütülen çalışma ile işitme engelli vatandaşların bundan böyle aynı dili konuşacaklarını belirtti.
  -Akalın, hazırlanan işaret dilinin Türk Dil Kurumu’nun internet sitesinde görsel olarak yer alacağını kaydetti.
Türk Dil Kurumu (TDK) Başkanı Şükrü Haluk Akalın, çalışmaları devam eden “ortak işaret dili”nin, TDK’nın internet sitesinde görsel olarak yer alacağını söyledi. Akalın, böylece işitme engelli tüm vatandaşların aynı dili konuşabileceğini belirtti.
  Akalın ANKA’ya yaptığı açıklamada, 9-10 Nisan günlerinde Türk İşaret Dili Çalıştayı’nın düzenleneceğini söyledi. Bu çalıştaya engelli vatandaşlarla ilgili dernekler, federasyon ve okulların temsilcilerinin katılacağını kaydeden Akalın, çalıştay sonrasında Türk İşaret Dili Sözlüğü ve dil bilgisi kitabının hazırlanacağını duyurdu.
  Akalın, Türkiye’de parmak alfabesinde birliktelik sağlanamadığından, işaret dilinde de ortak bir dil ortaya çıkmadığını söylerken, yürütülen çalışma ile işitme engellilerin bundan böyle aynı dili konuşacaklarını söyledi.
  Söz konusu çalışmayla, Türkçe sözlükteki her kelimenin standart işaret dili karşılığının bulunacağını açıklayan Akalın, hazırlanan işaret dilinin TDK’nın internet sitesinde görsel olarak yer alacağını da bildirdi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.