[29 Mart] Özürlü Gencin Yüzünü Güldürebilmek İçin Harçliklarini Bağişladilar

Kategori : Genel |

ŞANLIURFA  (CİHAN) – Bir ay içerisinde annesi ile birlikte 3 yakınını kaybederek yalnızlığa mahkum olan yürüme özürlü Kadir Türker’in (25) imdadına Şanlıurfa’daki bir özel okulda eğitim gören yardımsever öğrenciler yetişti.
 Özel Murat Koleji Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü’nün öncülüğünde 3 hafta boyunca harçlıklarını bağışlayan öğrenciler sayesinde özürlü gencin tedavi masraflarının büyük bir bölümü karşılanmış oldu. Ancak, doğuştan özürlü Türker’in ayağa kalkabilmesi için ameliyat masraflarının geri kalan kısmının da karşılanması gerekiyor.
 Söz konusu etkinliğe önayak olan Murat Koleji öğretmenlerinden Cengiz Erdoğan ile birlikte bir grup öğrenci, arkadaşlarından topladıkları parayı bugün Kadir Türker’in ablasına teslim etti.

 Sevince boğulan Türker’in ablası Özlem Öncel, “Kadir, 20 gün önce annesini ve birkaç gün aralıklarla birlikte aynı evde kaldığı halası ve halasının eşini kaybetti. Annem yıllarca Kadir’e uzanan bu yardım elini görmeyi istedi. Keşke, Annem yaşasaydı da bu mutlu günümüzü görseydi; çünkü ömrü boyunca bu anı bekledi.” diyerek duygularını dile getirdi.
 Şanlıurfa’da yaşayan yürüme ve konuşma özürlü Kadir Türker’in hayatında fedakâr öğrencilerin gayreti ile yeni bir sayfa açıldı.
 Annesinin hamileliği sırasında kanında zehirlenme olduğu için damarları kasılan Kadir Türker şimdi yürüyebilmenin, rahatça konuşabilmenin hayalini kuruyor. Çünkü Lise 2. sınıfta okuyan bir öğrenci onun da hayata tutunabileceğine inandı ve arkadaşlarından para toplayarak Türker’in tedavi masrafının büyük bir bölümünü karşılamayı başardı.
 Türker’i tedavi ettirebilmek için yakınları çok çaba harcamış; ancak her defasında maddi imkânsızlıklar nedeni ile tedavi masraflarını karşılamak mümkün olmamış. 2 Mart 2007’de birlikte yaşadığı Halasını kaybeden Türker, 4 gün sonrada annesini kaybetmiş.
 Kendisine bakabilecek yakınlarını bire birer kaybeden Türker 6 gün sonra da eniştesini (Halasının eşi) kaybetmiş. Yürüyemeyen, konuşamayan, tek başına tuvaletini yapamayan Türker’e evli olan ablası sahip çıkmış. 350 YTL maaşla hem çocuklarına hem de Türker’e bakmayı kabul eden enişte daha fazla para kazanacağı bir iş arıyor. Annesinin taziyesini kabul ettiği sırada Türker’i gören lise 2. sınıf öğrencisi Ruken Taş’ın gayreti ile Türker tedavi olma şansını yakaladı.
 Türker’in durumun gören Taş, okula gittiğinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Kulübü’nde buluna hocalarına konuyu açtı.
 Hocalarından Cengiz Erdoğan’ın öncülüğünde engelli vatandaşa yardım kampanyası başlatan kulüpteki öğrenciler bu yolla 3 hafta boyunca okuldaki gönüllü öğrencilerin verdiği harçlıkları biriktirdi. Toplanan yardımı yeterli görmeyen öğrenciler okullarında Kadir Türker için 2 defa kermes düzenledi.
 Buradan elde edilen geliri de topladıkları paraya ekleyen öğrenciler yardıma öncülük eden öğretmenleri Cengiz Erdoğan ile birlikte parayı Türker’in ablasına teslim etti. Toplanan para Türker’in tedavi masraflarının büyük bir bölümünü karşılıyor; ancak hala toplanan para tedavi masraflarını karşılamaya yetmiyor.
 Murat Koleji Müdürü Adnan Kızıloğlu yapılan çalışmayı onur verici olarak değerlendirirken: “Eğer bizler de bu toplumun bir parçası isek toplumumuzda yaşananlara kulaklarımızı tıkayamayız. Çocuklarımıza sosyal yardımlaşma ve dayanışma bilincini aşılamamız gerekiyor. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.