[30 Ekim] Çevresinin İlgisizliğine Kizan Özürlü Babasi, Dernek Kurdu

Kategori : Genel |

KONYA  / ILGIN (CİHAN) – Pazarcılık yaparak ailesinin geçimini sağlayan özürlü babası, çevredeki vatandaşların özürlü vatandaşlara karşı ilgisiz kaldığı gerekçesi ile dernek kurdu. Konya’nın Ilgın ilçesinde yaşayan ve geçimini pazarcılık yaparak sağlayan Ali Can, bundan 10 yıl önce nurtopu gibi bir evlat sahibi olmanın mutluluğunu yaşıyordu. Oğluna, Erencan ismini verdi. Birkaç hafta boyunca sağlıklı bir şekilde büyüyen Erencan, evin neşe kaynağı oldu. Otuz beş günlük iken Erencan aniden rahatsızlandı. Baba Ali Can hastaneye götürdüğünde oğlunun Serebral Palsi ve otistik hastası olduğunu öğrendi. Can, bu günden sonra sıkıntılı bir dönem yaşamaya başladı. Eşiyle birlikte sabır ve tevekkül içerisinde hayatına devam eden Can, her geçen gün evladının rahatsızlığına biraz daha alıştıklarını belirtiyor. Alışamadığı şeyin ise yaşadığı ortamda çevrenin ve resmi kurumların kendilerine ve kendileriyle aynı durumda olan ailelerin sıkıntılarına duyarsız olmaları olduğunu söylüyor.

 Günlük hayatta ve çoçuğunun tedavisi için gittiği hastanelerde, karşılaştığı sıkıntıları, kime nasıl anlatırım sorusunu daima kendisine sorduğunu belirten baba Ali Can, “Bizim için yaşamın her anı diğer insanların hafızalarında olmayan sıkıntılarla geçer, kapıdan dışarı adım atınca sıkıntılar çoğalır, yaşadığımız ilçede altıyüz, ilçe merkezi ve çevre yerleşim yerleri olmak üzere yaklaşık bin 100 tane özürlü vatandaşımız var. Yani bin 100 aile bizim yaşadığımız sıkıntıları yaşıyor ben bunların diğer insanlar tarafından bilinmesini istiyorum, hali vakti yerinde olan kişilerin sahip çıkmasını istiyorum” diyor.
 Derneğin kuruluş aşamasında ise değişik zorluklarla karşılaştığını söyleyen Can, çalışmalara ilk başladığım anda yönetimin tümünün özürlü veya özürlü yakını olacağını öğrenerek, onyedi kişilik bir ekibi uzun uğraşlar sonucu kurduğunu belirtiyor. Derneğin adı ise Ilgın Özürlüler Yardımlaşma Dayanışma ve Eğitim Derneği konuluyor.
 Geçtiğimiz Ramazan ayında üç tane vatandaşa tekerlekli sandalye temin eden derneğin projeleri arasında birde rehabilitasyon merkezi var. Ilgın’da bir tane rehabilitasyon merkezi olduğunu söyleyen Ali Can “Bin 100 engellinin sadece 75 tanesi rehabilite ediliyor. Biz bu sayının artmasını istiyoruz. Dolayısıyla rehabilitasyon merkezi açmayı amaçlıyoruz. Bunun için maddi durumumuz müsait değil bu durumda duyarlı vatandaşların bize sahip çıkmasını istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
 Engelli babası Ali Can, toplu taşıma araçlarının ve hastanelerin, engellilerin kullanımına elverişli hale getirilmesini de talep ediyor.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.