[30 Mart] Yaşadikça Engelsiz Yarinlara

Kategori : Genel |

Muğla Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Yaşadıkça Engelsiz Yarınlara” adlı Mehmet Kızıltaş’ın tek kişilik gösterisi 1500 kişinin katılımı ile muhteşem bir gala ile gençlerle buluştu. Kızıltaş, 40 dakikalık gösterisi ile gençleri engelliler konusunda hem düşündürdü, hem de sosyal sorumluluk ve duyarlılık bilincini oluşturan tiyatral sunumu ile deneyimlerini aktardı. Yaşadıkça Belgeseli aldığı yoğun talep üzerine gençlerde duyarlı engelsiz bir gelecek oluşturmak için yollara düştü.

Gösteride ilk olarak Doç.Dr. Nazan Tuğay yaptığı açılış konuşmasında, engellilerin toplumun vazgeçilmez bir parçası olduğu gerçeğini bir kez daha bugün belgesel ve tek kişilik gösteri ile üniversitemizde gençlerimizle paylaşmanın sevinci içindeyiz, Mehmet Kızıltaş ve bu çalışmalara destek olan herkese teşekkür ederiz derken gösteri sponsoru olan Mete Şirkteler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Rıza Mete adına konuşma yapan Hasan Mete ise, gençlerle bir arada olmanın ve engelliler adına böyle anlamlı bir çalışmaya destek vermenin önemine değindi.

Muğla Üniversitesi AKM salonunu dolduran gençler gösterinin başında sunucunun 2 kez taktimine rağmen sahnede yer almaması ve daha sonra Kızıltaş’ın süpriz bir şekilde seyircilerin arasında iken başladığı konuşması ile daha ilk anda tüm salonun ilgisini çekti.

Gösteri Kızıltaş’ın kendine özgü anlatım üslubu ile duygulandırıp toplumda fark edilmeyen engellilerin farklı pencerelerden görülmesini sağladı.  Kimi zaman anlatılanlar karşısında gülen gençler, kimi zaman da empati ile de engelliliğe bakış ve yaklaşımları sahnedeki gösterilerle görülmeye değer enstantanelerin yaşanmasına sahne oldu.

Muğla Üniversitesi Rekreasyon bölümü öğrencilerinin Mehmet Kızıltaş’la birlikte özel olarak hazırladıkları bir engellinin toplum taşıma aracına bindiği zaman başına gelenler ve sokakta yürüyüşe çıkan spastik engelli bir gencin nasıl dışlandığını anlatan tiyatral gösteri ise yıllarca gençlerin hafızalarından silinmeyecek gerçekleri yansıtarak büyük bir beğeni aldı.

Muğla Üniversitesi kampüsünde yaptığımız gezilerde duyarlıklık ve özen sosyal sorumluluk projeleri dışında kampus içindeki bir çok alanda engelliler de düşünerek mimari bir uygulama yapılmış. Ayrıca eski yada yeni binalarında engelliler için her türlü mimari düzenlemelerin yapılması  için girişimlere başlanmış.

“Yaşadıkça Engelsiz Yarınlara” adlı gösteri 25 Nisanda Bartın Karaelmas Üniversitesi Orman Fakültesi dışında 2007 yılı içinde 8 gösteri yapacak.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.