[31 Mart] Engelli Hükümlüler İçin Tekerlekli Sandalye Kampanyasi

Kategori : Genel |

Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı Tetkik Hakimi Mustafa Saldırım, hükümlülerin toplumla kaynaşması gerektiğini belirterek, ”Toplum, ceza infaz kurumlarını ‘kapalı kutu’ olarak görüyor” dedi.
   Hükümlü ve Hükümlü Yakınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (HÜ-DER) tarafından başlatılan ”Engelli Hükümlüler İçin Tekerlekli Sandalye Kampanyası” kapsamında toplanan 50 tekerlekli sandalye, Sincan Açık Cezaevi İş Yurtları Müdürlüğü’nde gerçekleştirilen törenle Türkiye genelindeki engelli hükümlülere dağıtılmak üzere verildi.
   Saldırım, konuşmasında, sivil toplum örgütlerinin hükümlülere yönelik yardım ve eğitim çalışmaları yapmasının büyük önem taşıdığını ifade ederek, ”Toplum, ceza infaz kurumlarını ‘kapalı kutu’ olarak görüyor. Sivil toplum kuruluşları ve şeffaflaşma sayesinde, buralardaki muamelenin insan haklarına uygunluğu önemli ölçüde denetlenebilir” diye konuştu.
   Cezaevlerindeki hükümlülerin, tahliye olduklarında, toplumsal hayata da dahil olacaklarını belirten Saldırım, şunları kaydetti:
   ”Henüz cezaevindeyken toplum tarafından sevildiklerini ve desteklendiklerini bilmek, onların, özgürlüklerine kavuştuklarında daha normal bir hayata adım atmalarını sağlamada en büyük katkıyı sağlar. Eğer bu günden onları toplumsal hayattan dışlarsak, ileride bizi de onları da kötü etkiler. En azından tahliye olduktan sonra topluma dahil olmaları konusunda bir şansları olur. Bunu değerlendirmek onların elinde.”
  
   -HÜKÜMLÜLERE SERTİFİKA DAĞITILDI-
  
   HÜ-DER tarafından düzenlenen ”Eğitim ve Meslek Edindirme Kursu”nu başarı ile tamamlayan hükümlülere de sertifika dağıtıldı.
   Derneğin Genel Başkanı Şafak Soy, kendisinin de eski bir hükümlü olduğunu, hükümlülüğü sonrasında yaşadığı sıkıntılar nedeniyle bu derneği kurduğunu anlatarak, şöyle konuştu:
   ”Hükümlüler, toplum tarafından ama en çok kendi yakınları tarafından dışlanıyorlar. Biz eski hükümlülere eğitim verdik. Bu sayede arkadaşlarımıza İŞ-KUR’un da desteğiyle iş olanağı sağlayacağız. Onların topluma dahil olmasını sağlayacağız.”
   Törene, değişik kamu kurumları görevlileri ile Sincan Açık Cezaevindeki hükümlüler katıldı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.