[31 Mayıs] Dahi Öğrencilerden Görme Engelliler İçin Devrek Bastonu

Kategori : Genel |

ZONGULDAK / DEVREK (CİHAN) – Zonguldak’ın Devrek ilçesinde eğitim veren Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) Müdürlüğü’nce görme engelliler için önündeki engeli algılayan ve uyaran baston üretildi.
 Elektrik-Elektronik ve Mobilya Bölümü usta öğreticisi İsmail Derin ile öğrenciler Hakkı Karabudak ve Şaban Yanık’ın projesini yaptığı dünyaca ünlü Devrek bastonu, Mesleki ve Teknik Eğitim Fuarı’nda sergileniyor.
 Usta öğretici İsmail Derin, dünyaca ünlü Devrek bastonunu görme engelliler için yeniden dizayn ettiklerini belirterek, “Devrek bastonunun içine yerleştirdiğimiz verici sensör, insan kulağının duyamadığı yüksek frekanslı ses dalgalarını boşluğa yayıyor. Yayılan bu dalga yaklaşık 1.5 metrelik alanda bir duvara çarpıp geri dönüyor. Alıcı sensör tarafından yeniden algılanan ses, sesli uyarıcıyla

görme özürlüye bildiriliyor. Bunun bize maliyeti yaklaşık 150 YTL civarında” dedi.
 Okul Müdürü Cumhur Demirdöven, yeni hedeflerinin projeyi geliştirmek olduğunu ifade ederek, “Zonguldaklı görme engellilere destek olmak istiyoruz. Bu projenin temel özelliği, görme özürlülerin hayatını kolaylaştırmak ve estetik görünüm kazandırmaktır” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.