35 Bin Civarinda Özürlü Vatandaşimiza Asgari Ücret Kadar Maaş Veriyoruz

Kategori : Genel |

SAKARYA / ADAPAZARI (CİHAN) – Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürü İsmail Barış, Türkiye’de 38 bin özürlü vatandaşa asgari ücret kadar maaş verdiklerini söyledi. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı’nca Sakarya’da düzenlenen ”Engelsiz Türkiye” konulu panelde konuşan Barış, devlet olarak özürlülerin yaşamını kolaylaştırmak için çaba harcadıklarını belirtti. Özürlü haklarının çıkarılan özel kanunlarla iyileştirilmeye çalışıldığını belirten Barış, şunları söyledi: ”Bugüne kadar verilemeyen hakları şimdi vermenin mutluluğu içindeyiz. Bu hakları daha önce veremediğimiz için kurum olarak üzgünüz, ama artık özürlü vatandaşlarımızın da bir yasası var. Türkiye genelinde 35 bin civarında özürlü vatandaşımıza asgari ücret kadar maaş veriyoruz. Nasıl ki Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar olacaksa bu haklar da iyileştirilerek verilecektir. Sakarya’ya gelecek yıl içinde geldiğimiz zaman ağır özürlü vatandaşlarımızın tümünün bu haktan yararlandığını görmemiz mümkün olacak.”

 

 28 İLDE ENGELLİ TERCÜMANLIĞI İÇİN KADRO OLUŞTURULACAK

 İşitme ve konuşma engelli vatandaşların iletişim sorunlarının önüne geçmek için yeni bir uygulamaya daha imza atacaklarını belirten Barış,’ özürlülerin mahkemelerde ve noterlerde tercümanlığını yapacak kadro bulunmadığını ifade etti.
 Bunun için kadro oluşturacaklarını belirten Barış, şu bilgileri verdi: “Şu anda bulunamadığı ve bu sahada insan yetişmediği için 28 ilimizde konuşma ve işitme engelli vatandaşlarımızın kamuda tercümanlığını yapmak üzere kadrolar oluşturuyoruz. Belgesi olan varsa bu kadrolarımıza müracaat edebilir. Bunları biz 4-B kapsamında sözleşmeli olarak çalıştıracağız. Şu anda her ilde bir kişiyi görevlendiriyoruz. Sadece bu mu? Artık özürlü insanlarımız belki Picasso gibi değil, ama çok güzel resimler yapabiliyorlar. Sanatsal, eğitim ve öğretim sahasında, sağlık hayatında hizmet alan değil, veren noktasında olacak, olacaklar ki bu ülkeyi bize emanet edenlere karşı olan sorumluluğumuzu yerine getirmenin mutluluğuyla bizden sonra gelenlere teslim edecekler.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.