[1 Ağustos] 37 Özürlünün Bulunduğu 34 Haneli Köyde, Özürlüler Ve Aileleri Evlerini Terk Etti

Kategori : Genel |

MUŞ  (CİHAN) – Muş’un Bulanık ilçesine bağlı Bingöldek köyünde akraba evliliğinden dolayı çocukları özürlü doğan aileler köyü terk etti. 34 haneli köyde akraba evliliğinden kaynaklanan 37 özürlü çocuk bulunuyordu.
 Hemen hemen her evde birden fazla özürlü bulunan köyde vatandaşlar evlerini terk ederek başka şehirlere göç etti. Özürlü çocukların aileleri gittikleri şehirlerdeki hastanelerde çocuklarının hastalıklarına çare arayacak.
 Köydeki özürlülerin tamamına yakını yürüyemiyor, oturamıyor ve hepsi bakıma muhtaç durumda. Türkiye’nin ücra bir köşesinde çaresizlik içinde çocukları ile birlikte adeta ölümü bekletmenin bir anlamı olmadığını düşünen köylüler kendi aralarında konuşarak köylerini terk edip çocuklarının hastalığına çare aramak için göç etme kararı aldı.

 
 Akraba evliliğinden kaynaklanan özürlü çocuklarına çare bulak için köylerini terk ettiklerini söyleyen Bingöldek köylülerinden Halis Çakı, “Köyümüz bir özürlü ordusuydu. Bu ailelerin köyü terk etmeleri ile köyde hane sayısı 25’e düştü. Gerçekten insanlar çaresizlik içinde ölümü bekliyor. Akraba evliliği artık yapılmıyor ancak özürlüler ve ailelerinin aniden köyü terk etmeleri bizler için üzüntü kaynağı oldu. Bizde köyü terk edeceğiz.” diye konuştu.
 Bingöldek köylülerinden Aliye Kaya ise “Köyde özürlü çocukların doğumunu yetkililer akraba evliliğinden kaynaklandığını söylediler fakat hiçbir girişim yapılmadı. Ailelerde zorunlu olarak hep birlikte köyü terk etti. Biz bu ailelerin köyü terk etmelerini kabullenemiyoruz. Köyde kalanlar olarak bu ayrılığı kabullenemediğimizden bizde köyden ayrılma kararı aldık” dedi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.