[4 Aralık] Engelli Genç Dünya Özürlüler Günü’nde Dünya Evine Girdi

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Hakan Yılmaz isimli üniversite mezun fiziksel engelli genç, okuldan arkadaşı Dilek Karakuş ile 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü’nde dünya evine girdi. Çift, mutluluklarını Fiziksel Engelliler Vakfı’nın (FEV) düzenlediği resepsiyonda İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, AK Parti Milletvekili Lokman Ayva ve engelli arkadaşları ile paylaştı.
 Fiziksel Engelliler Vakfı,  3 Aralık Dünya Özürlüler gününde “Özrümüzle Üretiyoruz” adlı bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyona İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, AK Parti Milletvekili Lokman Ayva, İşkur Genel Müdürü Namık Ata, FEV Yönetim Kurulu Başkanı Kahraman Emmioğlu ile proje kapsamında istihdam edilen engelliler ve projelere sponsorluk desteği veren Ford, Avea, İgdaş, Opet, Algida, Denizbank ve Kiptaş’ın yetkilileri katıldı. Resepsiyonda sponsorlara, engellilere ve engelli istihdamına gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür plaketi sunuldu.

 Resepsiyonda bir de gelin ve damat sürprizi yaşandı. FEV sayesinde iş sahibi olan Hakan Yılmaz isimli engelli genç, nişanlısı Dilek Karakuş ile Dünya Özürlüler Günü’nde dünya evine girdi. Nikah masasından kalkan genç çift soluğu FEV’in Taksim Metrosu’nda düzenlenen resepsiyonunda aldı.
 Resepsiyon sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hakan Yılmaz, hikayesini kısa bir şekilde anlattı. Üniversitede tanıştığı Dilek Karakuş ile evlenmeye karar veren Yılmaz, mezun olduktan sonra fiziksel engelli olması nedeniyle bir türlü iş bulamadı. Karakuş’un babası da “İşi olmayan adama kız vermem” diyerek evlenmelerine izin vermedi. Sol kolu olmayan ve protezle yaşamak durumunda kalan Yılmaz, Fiziksel Engelliler Vakfı’nın “Özrümüzle Üretiyoruz” projesinden haberdar oldu. Bu projeye kayıt olan Yılmaz, kısa sürede iş sahibi oldu. Türk Hava Yolları(THY) çağrı merkezinde rezervasyon görevlisi olarak işe başlayan Yılmaz, Dilek Karakuş’un da babasını ikna etti. Ve fiziksel engelli Yılmaz ile Karakuş 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde dünya evine girdi.
 Dünya Engelliler Günü’nde evlenmelerinin güzel bir tesadüf olduğunu anlatan Hakan Yılmaz şunları söyledi: “Bizim için çok anlamlı oldu. Bu günün bilincinde değildik. Özel olarak seçmedik. Biz hayatımızda engel tanımadığımız için böyle bir günden haberdar değildik.  Biz Hacettepe Üniversitesi’nde birlikte okuduk. İş sahibi olmayanlara büyükler kız vermekten yana değillerdi. Bu proje sayesinde bu sorunu ortadan kaldırmış olduk. Artık geleceğe daha güvenle bakabiliyoruz. Biz kendi adımıza engellere takılmayacağız. Yeterki büyüklerimiz bize şüphe ile yaklaşmasın. Herhangibir engel konulmazsa başarılı olabiliriz.”
 Dilek Karakuş eşinin sol kolunun olmamasını hiçbir zaman sorun yapmadığını söyledi. Karakuş, “Fiziksel engel değil beyinsel engel olmamak gerek. Herşeyimle, yüreğimle sevdim. İnşallah hep böyle olur.” şeklinde konuştu. Babasından kaynaklanan sorunlar olduğuna işaret eden Karakuş, “İş ile ilgili haklı olarak problem oldu. Ama şimdi FEV’in projesi ile işsahibi oldu. Çok mutluyuz.” dedi. 
 Resepsiyona katılan ve FEV’ni eğitimleri sonucu iş sahibi olan iki engelli vatandaş da sahneye çıkarak düşüncelerini aktardı. Boğaziçi Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık Bölümü mezunu görme engelli Sevda Bozbey, THY’de iş sahibi olduğunu anlattı. Doğuştan görme engelli olduğunu söyleyen Bozbey, İngilizce, İspanyolca konuşabildiğini, bilgisayar kursuna gittiğini belirterek, “Bir ton sertifikam var.” dedi. Bir çok sertifikası olmasına rağmen iş bulamadığını söyleyen Bozbey, “Bütün sertifakalarım Türkiye’de bir işe yaramadı.” şeklinde konuştu. FEV sayesinde THY’de işe girdiğini anlatan Bozbey, artık daha umutlu olduğunu dile getirdi.
 Ortadepedik Engelli Fırat Demirbaş da FEV sayesinde Turkcell’de işe girdiğini anlattı. Daha önceki yaşamını bir “faunusun içindeydim” diye niteleyen Demirbaş, “FEV ile iş sahibi oldum. Bize şans verilmesi gerekir” dedi.
 İşkur Genel Müdürü Namık Ata ise kurum olarak 2004’de 17 bin 172, 2005’te 23 bin 317, 2006’da da 18 bin 747 özürlü vatandaşı işe yerleştirdiklerini anlattı.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.