[4 Haziran] Devlet Bakani Nimet Çubukçu, Engelsiz Türkiye Projesini Başlatti

Kategori : Genel |

İSTANBUL (CİHAN) – Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’ya bağlı Özürlüler İdaresi Başkanlığı, “Engelsiz Türkiye” isimli bir proje başlattı. Proje ile Türkiye’de sayıları 8,5 milyonu bulan engellilerin daha iyi yaşam şartlarına kavuşturulması amacıyla oluşturulan “Özürlüler Yasası”nın en uygun şekilde hayata geçirilmesi hedefleniyor. İstanbul’da düzenlenen “Engelsiz Türkiye” projesinin tanıtımına katılan Bakan Nimet Çubukçu, çıkardıkları Özürlüler Yasası”nın uygulamaya konulabilmesi için projeye önem verdiklerini dile getirdi. Yasa ile özürlü hakarı ve özürlülük alanının yeniden düzenlendiğini anlatan Bakan Çubukçu, “Böylelikle sosyal yardımlardan bakım hizmetlerine, eğitim ve rehabilitasyondan istihdama kadar özürlü vatandaşlarımızın karşılaştıkları sorunları çözümlemeye yönelik bir süreç başlamış oldu.” dedi.

Bakan Çubukçu, “Ancak hakların hayata geçirilmesi noktasında başta özürlüler ve onların yakınları olmak üzere ilgili tüm tarafların doğru ve sağlıklı bir şekilde bilgilendirmek en az sosyal düzenlemeler kadar önem arzetmektedir.
 
Hem hizmet alanların hem de hizmet verenlerin önemli bir kısmınını yapılan hizmet ve düzenlemelerden haberdar olmadıkları görülmüştür. İşte Engelsiz Türkiye projesi bu önemli ihtiyacı karşılamak ve sorunlara yerinde, etkin çözümler üretmek amacını gütmektedir. Özürlüler İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda Türkiye genelinde 81 ilimizde yapılması planlanan bilgliendirme toplantıları ve konferanslar ile hem toplumu hem de özürlülere hizmet sunan tüm kesimleri özürlü haklarına karşı duyarlı ve bilinçli kılmayı hedeflemekteyiz.” ifadelerini kullandı.
 Bu çerçevede illerdeki kamu, yerel yönetim idarecileri ve ilgili idarelerde çalışan uygulayıcıların, sivil toplum kuruluşları, özülü vatandaşlar ve ailelerinin doğru bilglinedirilmesinin projenin ilk adımı olacağını anlatan Çubukçu, uygulamada karşılaşılan zorluk ve sıkıntalırın aşılması, aksaklıkların giderilmesinin ancak tüm tarafların bilgi, bilinç ve duyarlılığının artmasıyla mükün olabileceğini dile getirdi.
 Türkiye’de 1,5 milyonu İstanbul’da olmak üzere yaklaşık 8,5 milyon engelli vatandaş bulunuyor. Bu vatandaşlar genel nüfusun yüzde 12’sini teşkil ediyor. Engellilerin üçte biri 50 yaşın üzerinde. Yarısından fazlasının bir eğitimi bulunmuyor.
 7 Temmuz 2007’de çıkartılan 5378 Sayılı Özürlüler Kanunu ile 8,5 milyon insanı ilgilendiren bir hukuksal düzenleme gerçekleştirilmiş oldu. Hükümet bugüne kadar engelli vatandaşlara maddi olarak bir çok katkı sağladı. 65 bin engelli vatandaşa evde bakım hizmeti veriliyor. Sadece 2006’da bu insanlara 248 milyon YTL’lik nakdi yardımda bulunuldu. Yine 2006’da 102 bin engelli çocuğa özel eğitim yardımı yapıldı. 300 bin engelliye de aylık ödemeler gerçekleştirildi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.