[4 Nisan] Kekeme Memurun Hukuk Mücadelesi Ülke Sinirlarini Aşti

Kategori : Genel |

ZONGULDAK  (CİHAN) – Kekeme memur Hasan Başar’ın hukuk mücadelesi ülke sınırlarını aştı.
 Memurluk yaptığı Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde (ZKÜ) yaşadığı olumsuzluklar sonucunda 2004 yılında başlattığı hukuk mücadelesini Avrupa İnsan hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşıyan Başar, son üç yılda çeşitli kurum ve kuruluşlar aleyhine 10 dava açtı. Başar’ın dava açtığı kurumların arasında Sağlık Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ZKÜ Rektörlüğü, Yeditepe Üniversitesi Rektörlüğü, Türk Telekom Genel Müdürlüğü ve Akbank Genel Müdürlüğü de bulunuyor.


 Haksızlığa tahammül edemediği için çareyi dava açmakta bulduğunu belirten Hasan Başar, “Ben konuşma engelliyim; fakat bu hak aramam için bir engel değil. Ben kekemeliğim nedeniyle insanlara derdimi tam olarak anlatamayınca birtakım haksızlıklara maruz kalıyorum. Devlet sistemi içerisindeki bürokratik çarpıklıklara karşı tepkimi mecburen bu yola başvurarak gösteriyorum. Hiçbir kişi ve kuruluşun yardımı olmaksızın ve bir avukat tutmaksızın bu mahkemeleri takip ediyorum. Fakat bu süreç beni çok yıprattı. Öyle ki bu süreçte işimi bile kaybettim. Türkiye’de hak aramak bu kadar zor olmamalı. Hızlı, etkin ve adil işleyen; vatandaş odaklı parasız bir hukuk sistemi sağlanmalıdır” dedi.   
 Başar, en son geçtiğimiz yıl, normal insanlardan 2,5 kat daha yavaş konuştuğu gerekçesiyle Türk Telekom Genel Müdürlüğü’ne, konuşma özürlülere yönelik emsal teşkil edecek kontör ve internet indirimi konusunda açtığı davayla dikkat çekmişti. Dava sürecini temyiz ederek Yargıtay’a taşıyan Başar, bu davayı takip ederken devamsızlık yaptığı gerekçesiyle 2006 Ağustos’unda ZKÜ’deki işini kaybetmişti.
 Yaşadığı bütün haksızlıkları AİHM’ye taşımaya kararlı olduğunu ifade eden Başar, “İnşallah kazanacağım tazminat tutarlarının, bu zarara sebebiyet veren kurum yöneticilerine ödettirilmesinin takipçisi olacağım. Hiçbir zaman hak aramaktan vazgeçmeyeceğim. Bu davaları hem kendim hem de ülkemizdeki gerçekten zulme uğrayan insanlar adına kazanmayı çok istiyorum” diye konuştu.
 İşini kaybettikten sonra ailesini geçindirmek için Zonguldak’ın Kozlu beldesinde simitçilik yapan Hasan Başar, malulen emekli olmaya çalışıyor.   

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.