[5 Aralık] Görme Engelli Çocuk, Vali’den Özel Sinif İstedi

Kategori : Genel |

ISPARTA (CİHAN) – Isparta’daki görme engelli çocuklar, Vali Şemsettin Uzun’dan özel sınıf istedi.
 3 Aralık Dünya Görme Engelliler Günü’nün tatile denk gelmesi nedeniyle Vali Uzun’u ziyaret eden engelliler, kentteki bir okulda kendileri için özel bir sınıf açılmasını talep etti. Görme Engelliler Derneği Başkanı İsmail Er ve yönetim kuruluyla birlikte ziyarete gelen 6 yaşındaki görme engelli Nur Seda Gündoğan da, okuma yazmayı öğrenmek istediğini belirtti.
 Vali Uzun’un dikkatini çeken Gündoğan’ın doğuştan yüzde 90 görmediği öğrenildi. Gelecek yıl okula gidecek olan minik Gündoğan, sokakta en çok arkadaşlarıyla koşmayı istediğini söyledi. Engelliler için özel rehabilitasyon merkezi açılacağını söyleyen Uzun’a bilgi veren Dernek Başkanı Er, bu merkezin 15 yaşına kadar eğitim almamış kişileri eğiteceğini bildirdi. Kendilerinin küçük yaştaki çocukların eğitimi için il merkezinde bir okulda açılacak özel sınıflarda 10’ar kişinin eğitim alabileceğini belirtti.


 Sınıflarda öğretmenlerin kabartma harf alfabesinin zorluğu nedeniyle sadece 10 öğrenciye eğitim verebildiğini belirten Başkan Er, “Biz küçük çocukların burada eğitim alarak topluma daha kolay adapte olmasını istiyoruz. Engelliler yeterli eğitimi almaları halinde birçok meslekte iş bulabiliyor. Bu sınıflar için özel bir merkez gerekmiyor. Sadece bir okulda 10 kişilik yer ayrılması yeterli.” dedi.
 Engellilerin toplumdan ayrı tutulmasını eleştiren Dernek Başkanı Er, kendilerinin birçok mesleği gözlerine ihtiyaç olmadan beceriyle yaptığına işaret etti. Başkan Er, ayrıca Uzun’dan mesleki eğitim için kendilerine bir yer bulunmasını istedi.
 Dernek yönetimiyle birlikte Valinin yanına gelen minik Gündoğan ise, kendilerine bir sınıf açılmasını istedi. Okula gitme isteğini Vali Uzun’a ileten Gündoğan, “Bize okullarda özel sınıf açılmasını istiyorum. Ben de arkadaşlarım gibi okuma yazma öğrenmek istiyorum. Bize yardımcı olun.” diye seslendi.
 Görme engellilerin birkaç yıl öncesine kadar belli illerdeki merkezlerde eğitim aldığı ancak son dönemlerde yerinde eğitime yönelme olduğu kaydedildi. Bu nedenle her ilde seçilecek belli okullarda 10’ar kişilik sınıflar açılması yeterli oluyor. Bu sayede minik Gündoğan gibi çocuklar yaşı geçmeden eğitim alarak toplumda daha rahat hareket edebiliyor.
 Engellilerin ziyaretinden memnun kalan Uzun, minik Seda’nın çağrısına cevap vereceğini söyledi. Engellilerin eğitimi için özel merkezler gerektiği düşüncesini aktaran Uzun, “Madem 6-12 yaş arası çocuklar okullarda açılacak bir sınıfta eğitilebiliyor. Biz de, bu konu hakkında bir araştırma yaparak uygun okulllarda sınıf açabiliriz. Isparta’da 800’ün üzerinde engelli var. Onların toplumda yer edinmeleri için elimizden geleni yapacağız. Minik Seda gibi yavrularımız da vaktinde okuma yazma öğrenmeli.” diyerek minik Seda’ya bir gül hediye etti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.