[5 Haziran] Shçek Aydin’da 75 Aileyi Bakima Aldi

Kategori : Genel |

AYDIN (CİHAN) – Aydın İl Sosyal Hizmetler İl Müdürü Bilal Çenet, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Genel Müdürlüğü tarafından yeni yayımlanan yönetmelik gereği il genelinde tarama çalışmalarının ilk aşamasının tamamlandığını duyurdu.
 Çenet, evde bakım hizmetleri kapsamında yapılan tarama ve müracaatlar sonunda il genelinde 75 engelli vatandaşın bu hizmetten faydalanmaya hak kazandığını belirtti. 
Kurumun il genelinde devam eden çalışmaları hakkında bilgiler veren İl Müdürü Çenet, bakıma muhtaç ve sosyal güvencesi olmayan engellileri evde bakım ve kurum bakımı hizmeti verilebilmesi için bu durumdaki vatandaşların kendilerine bildirilmesini istedi.

 Bakıma muhtaç ve sosyal güvencesi olmayan özürlülere evde bakım ve kurum bakımı hizmeti verilmesinin Özürlüler Kanunu ile hukuki boyuta taşındığını ifade eden Bilal Çenet, “1 Temmuz 2005 tarihinde kabul edilen ve 7 Temmuz 2005 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ‘Özürlüler Kanunu’ yürürlüğe girmiş ve uygulanmaya ilişkin usul ve esaslar yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu çerçevede; sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmayan bakıma muhtaç özürlülerden ailesini kaybetmiş olanlarla ailesi ekonomik veya sosyal yoksunluk içinde bulunan bakıma muhtaç özürlülerimize evde bakım hizmeti ve kurumda bakım hizmeti imkânı sağlanmıştır. Mülki amirler, sağlık kuruluşları, muhtarlar, genel kolluk kuvvetleri, belediye zabıta memurları, kamu kurum ve kuruluşları, vatandaşlar, özürlülerin kendileri veya akrabaları; sosyal güvencesi olmayan ve sağlık kurulu raporunda vücut fonksiyon kayıp oranı ağır özürlü olan bakıma muhtaç özürlülerimizin bakım hizmetlerinden yararlandırılması için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne bilgi versinler. İlk başvuru esnasında vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgâh belgesi ve sağlık kurulu raporu istenecektir. Terk edilmiş ve kimsesiz, bakıma muhtaç özürlülerimizin istenilecek belgeleri tamamlayamaması durumunda Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından belgelerin tamamlanması için yardım sağlanacaktır.” dedi.
 İlgili kanunun yasalaşmasının ardından il genelinde ilk taramaların yapıldığını kaydeden Çenet, şöyle konuştu: “İlk aşamada 150 aile tespit edildi. Komisyon tarafından yapılan değerlendirmede bu 150 aileden 75’ine evde bakım hizmeti verilmesi onandı. Bu kişilere devletimiz aylık 400 ile 700 YTL arasında belirlenen bir bakım ücreti ödüyor.”

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.