[5 Nisan] Huzurevinde Yaşlilar Değil Artik Zihinsel Engelliler Kalacak

Kategori : Genel |

DİYARBAKIR  (CİHAN) – Diyarbakır’da geçen yıl Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun da katıldığı bir törenle açılan Huzurevi, Zihinsel Özürlüler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne dönüştürüldü.
 80 kişilik kapasiteye sahip Diyarbakır Huzurevi’ne bir yıl boyunca hiçbir yaşlı insanın başvuru yapmaması üzerine yetkililer harekete geçti. Televizyon izleme salonları, iki ve üçer kişilik özel odaları bulunan Huzurevi binası, Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü tarafından Zihinsel Özürlüler Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ne çevrildi.


 Merkezde 0-12 yaş arasında 25 kişi kalırken; toplamda ise 55 zihinsel engelli çocuk barındırılmaya başlandı. Diyarbakır Valisi Efkan Ala, geçen yıl yaşlıların kalması için huzurevi yaptıklarını fakat kimsenin kalmadığını söyledi. “Vatandaşlarımız yaşlılarını, ailelerini, anne babalarını, akrabalarını yaşlandılar diye oraya bırakmıyorlar.” diyen Vali Ala, “Bu çok eneterasan, bir kişi bile yok. Enterasan sosyal bir gözlemdir. Sosyal bir yapının da sağlamlığını aslında ortaya koyuyor. Gelin bu durumu biraz değiştirelim. Bizde olan, saklanmış olan ve dünyanında ihtiyaç duyduğu, aslında gelişmiş ekonomilerinde ihtiyaç duyduğu, görmek istediği belki yararlanabilecekleri o güzel hasletleri, bir miktar sosyal sermayemizi ortaya çıkaralım.” dedi.
 Vali Ala, şimdi burayı çocuklar için kullanacaklarını belirtti. Bölgedeki insanların yaşlısını ya da yakınını huzurevine bırakmak istemediğine dikkat çeken Diyarbakır Sosyal Hizmetler Müdürü Zülfi Toman ise, huzurevini zihinsel engelliler için merkez haline getirdiklerini söyledi. Kapasitelerini bu yıl 80 kişiye çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Toman, Türkiye’nin birçok yerinde çoğu sahipsiz ve sokağa terk edilmiş, yakınları tarafından bakılmayan zihinsel özürlülerin burada kalacağını kaydetti.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.