[5 Ocak] Görmeyen Gözlerine Aldirmadi, Yatili Okulda Başarisi İle Örnek Oldu

Kategori : Genel |

Üç yaşında gözlerini kaybetti. Ancak hayata küsmek yerine ailesinin de desteği ile görme engelliler okuluna gitti. İlk öğretimi başarı ile tamamlayan Ziya Yalvaç, gözlerinin görmemesinin kendisi açısından bir engel olmadığını göstermek istiyordu. Bu yüzden de kendi ayakları üzerinde durmak, kendi kendine yetebildiğini herkese göstermeye karar verdi. Bu sene yapılan Orta Öğretim Kurumları (OKS) sınavında yüzbinlerece emsalini geride bırakarak öğretmen lisesini kazandı. Tüm zorlukları göze alıp, İstanbul’dan Malatya’ya gitt, Akçadağ Anadolu Öğretmen Lisesi’ne yatılı olarak kayıt yaptıran okulun tek ama öğrencisi, kısa sürede hem arkadaşlarına hem de öğretmenlerine kendini sevdirmeyi bildi.

 Okulda çevresine yaydığı pozitif enerji ile kalbinin ne kadar açık olduğunu ıspat eden Ziya Yalvaç, ilk sınavlarda en yüksek puanları alarak verdiği kararda da ne kadar isabetli davrandığını gösterdi. Şimdi hem çevresindeki arkadaşlarına örnek oluyor, hem de bir insanın istemesi halinde zorlukları nasıl aşabileceğini gösteriyor.
 Görme engelli 16 yaşındaki Ziya Yalvaç, normal öğrencilerin okuduğu Malatya’nın Akçadağ ilçesindeki yatılı Anadolu Öğretmen Lisesi’nde gösterdiği başarıyla dikkat çekiyor. Normal öğrencilerin arasında görme özürlü birisinin de fırsat verilirse başarılı olabileceğini göstermek için bu okula girdiğini söyleyen Yalvaç’ın en büyük sorunu gözlerinden ziyade okuyacak yeterli kaynak bulamaması. Özellikle matematik dersinde kaynak yetersizliğinden şikayet eden Yalvaç, bu yüzden üniversite sınavında matematikte yeterli başarıyı gösterememekten endişe ediyor.
  Yalvaç, ileride siyasal bilimler veya uluslararası ilişkiler okumak istiyor. Ancak bu bölümlerin eşit ağırlıktan öğrenci alması onu düşündürüyor. Yalvaç ileride girmeyi düşündüğü siyasette aktif bir rol oynayabilirse, ilk işi görme engelli vatandaşların sorunlarına çözüm üretmek olacak. Şimdilik kendisini dil konusunda geliştiriyor ve ingilizce öğretmeni olmayı düşünüyor.

 Görme engellilerin yaptığı golbol spor dalında bir kulüpte aktif olarak spor da yapan Yalvaç, santranç oynamayı çok seviyor ancak özel yapım santranç olmadığı için ona da bir müddet ara vermek zorunda kalmış. Yalvaç’ın kaldığı yatakhanede kendisine ayrılmış bir dolap bulunuyor. Okumayı çok seven Yalvaç, kabartma yazılı kitaplarını bu dolapta muhafaza ediyor.

ARKADAŞI ONUN GÖREN GÖZÜ OLMUŞ

Ziya Yalvaç okula başladığı ilk zamanlarda arkadaşlarının aşırı yardım etme isteğinden sıkılmış. O kendisinin de herkes gibi kendi kendine yetebileceğini göstermek istiyor. Bunu yaparken de yanına bir can yoldaşı bulmuş. Bahadır Ağaoğlu, Yalvaç’ın adeta gören gözü olmuş. Bahadır tanışmalarında başlarından geçen ilginç olayı şu ifadelerle anlatıyor: “Ziya bizim sınıfa bir hafta geç geldi. Ben arka sırada oturuyordum. O önde idi ve kalkıp kendini tanıttı. Söylediği sözler beni çok etkiledi. Ben de tanışıp arkadaş olmak istedim. Tenefüste yanına gittiğimde Ziya’nın gözlerinin görmediğini farkettim. O zamandan beri çok iyi arkadaşız. Elimden geldiğince onun gören gözü olmaya gayret ediyorum.”
 Akçadağ Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Yaşar Şendoğan ise Yalvaç ile ilgili düşünlerini şu ifadelerle anlatıyor: “Ziya kendisini her yönüyle iyi yetiştirmiş, çok karakterli ve yetenekli bir öğrenci. Gelecek vaad ediyor. Gerek sosyal açıdan gerekse dersler bakımından mütiş bir beyin gücüne sahip. Görme engeline rağmen çoğu insanlardan çok daha fazla yetenekli. Okulumuza bir özellik katan ve gayretleri ile öğrencilerimize örnek olan Ziya’ya çok teşekkür ediyorum.”
 Öğretmeni Cengiz Ekici de onun çok özel ve çok zeki bir öğrenci olduğunu belirterek, görme engelinin okulda ona bir engel teşkil etmediğini kaydetti.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.