5 Yilda 100 Bin Özürlünün Üretime Katilmasini Sağladik

Kategori : Genel |

İZMİR  (CİHAN) – AK Parti İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, meclis genel kuruluna gelen özürlülere yönelik yasal düzenlemelerle ilgili ellerinden gelen tüm çabayı gösterdiklerini belirti. Geçen cuma günü, istihdam paketini görüştüklerini belirten Ayva, “Özel sektörde, özürlü bir kişiyi alan işverenler, işe aldıkları özürlünün SSK primlerini ödemek zorunda olmayacak, devlet ödeyecek. Yeter ki, özürlüler de üretime katılsın. Son 5 yılda 100 bin özürlünün üretime katılmasını sağladık. Bununla rakam daha da artacak. Ayrıca kamu sektöründe de her 100 çalışandan 4’ünün özürlü olması yönünde bir düzenleme getirdik. Yine özürlü annelerine 5 yıl erken emekli olma hakkı tanıdık. Sistemin özürlüleri kapsamaması nedeniyle sorunlar yaşanıyordu, dolayısıyla özürlüler kendilerini işe yaramaz hissediyorlardı. Oysa özürlüler de büyük işler yapabilir, ama kendilerine inansınlar artık! Yollarını açtık.” dedi.

 Eğitim-Bir Sen İzmir Şubesi tarafından engellilerin sorunlarını ve yapılan çalışmaları paylaşmak maksadıyla Menemen Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi’ndeki (OÇEM) özel bir program düzenlendi. Programa İstanbul Milletvekili Lokman Ayva’nın yanısıra çok sayıda siyasetçi ve bürokrat katıldı. Ülke nüfusunun yüzde 12.5’unun engelli olduğuna dikkat çeken Eğitim Bir Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak, “Engellilerimizin en büyük sorunu istihdam ve sosyal güvenliktir. Bu toplantıyı engellilerin sorunlarını gündeme taşımak, doğru bilgilendirme yapmak amacıyla düzenledik. Ülkemizde 8.5 milyon engelli varsa, bir sivil toplum örgütü olarak, eğitimci olarak, bize de sorumluluk düşmektedir. Bu sorumluluğumuzu yerine getirmek çabasındayız” şeklinde konuştu. 

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.