5378 Sayili Yasa İle Engelliler Kapali Kapilar Arkasinda Kalacak

Kategori : Genel |

GAZİANTEP  (CİHAN) – Güneydoğu  Özel Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Yener Doğruer, TBMM Genel Kurulu’nda oylanacak yasa değişikliği ile engellilerin yok sayılarak evlerinde kaderlerine terk edileceğini savundu. Engelli Aileleri Kültür ve Dayanışma Derneği, Sakatlarlar Konfederasyonu, Özel Eğitimciler Derneği ve Özel Eğitim Kurumları adına basın açıklaması yapan Doğruer, TBMM’nin 2005 yılında özürlüler yasasını çıkararak sosyal devlet olmanın en güzel örneğini verdiğini belirtti. Özel sektör tarafından engelli çocuklara sunulan eğitim hizmetinin olumlu sonuçları ile çok hızlı bir gelişme gösterdiğini söyleyen Doğruer, yasa çıktığında eğitim alan özürlü çocuk sayısının 65 bin iken yasadan sonda bu sayının 190 bine yükseldiğini ifade etti.

 Sunulan rehberlik hizmetleri ile ailelerin bilinç ve bilgi düzeyinin geliştirildiğini aktaran Doğruer, “Çocukların durumlarını kabul ederek eğitimlerini destekleme anlamında önemli adımlar atıldı. Ancak çıkarılacak yasa ile engelli bireyler bir kenara atılacak. Tüm giderleri kayıt altında olan bir sektör olarak alınan gelirin önemli bir kısmını devlete vergi olarak ödüyoruz.” dedi.
  Düzenlenen yasanın özürlü bireylerin eğitim hakkını ellerinden alacağını ileri süren Doğruer, “5378 sayılı yasa ile birlikte engelli çocuklara devlet tarafından eğitim için verilen ekonomik destek sonlandırılacak. Dolayısıyla evlerinden çıkan çocuklar tekrar kapalı kapılar arkasında kalacaktır.” diye konuştu.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir