[6 Aralık] Görme Engelli İngiliz Vatandaşlar Parlamentoya Yürüdü

Kategori : Genel |

LONDRA (CİHAN) – İngiltere’nin başkenti Londra’da yüzlerce görme engelli, eşitlik talebiyle parlamentoya yürüdü. Hükümeti protesto eden vatandaşlar, parlamentoda milletvekillerin de katıldığı bir oturumda sorunlarını yetkililere iletme imkanı buldu.
 Görme engellilerin hakları için mücadele eden Royal National Institue of the Blind (RNIB) tarafından organize edilen yürüyüşe beş yüze yakın fiziksel engellinin yanısıra normal vatandaşlar da destek verdi. Kenilerine sağlanan imkanların kısıtlı olduğunu ve mevcut eşitsizliğin ortadan kaldırılmasını isteyen vatandaşlar, haftalık 16 sterlin (45 YTL) yardımın en az 45 sterline çıkarılmasını talep etti.

 
 Londra da Methodist Klise’nin önünde toplanan ve parlamentoya doğru yürüyen vatandaşlar, daha sonra parlamentoda düzenlenen oturumda, imkanlarının iyileştirilmesini istediler.
 Royal National Institue for Blind derneği, İngiltere’deki görme özürlü vatandaşların hükümet nezninde hakkını savunmaya devam ediyor. Dernek yaptığı açıklamada, ülke genelinde her gün yüz kişinin görme duyusunda problemler yaşadığını açıkladı. İngiltere’de iki milyon insan çeşitli dereceerde görme duyusu kaybı yaşıyor.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.