[6 Ekim] Bir İş Onlari Hayata Bağladi

Kategori : Genel |

Diyarbakır  Valiliğince atıl durumdaki dikiş makinelerinin Bedensel Engelliler  Konfeksiyon Atölyesi Projesi kapsamında tahsis edilmesiyle, istihdam  edilen yaklaşık 50 bedensel engelli, bir işe kavuşmanın mutluluğuyla  hayata dört elle sarıldı.Kimi tekerlekli sandalyede kimi koltuk değneğiyle kimi de farklı  hastalıklar nedeniyle bedensel engelli olarak yaşamını sürdüren yaklaşık  50 engelli, 6 ay önce açılan tekstil atölyesinde makinelerinin başında  üretmenin, bir işe kavuşmanın ve kendi paralarını kazanmanın  mutluluğuyla geleceğe umutla bakıyor.Diyarbakır Vali Yardımcısı Suat Seyitoğlu, yaptığı  açıklamada, bedensel özürlü insanların sayısının bir hayli fazla olduğu  Diyarbakır’da, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının (SYDV)  imkanlarıyla ”Bedensel Engelliler Konfeksiyon Atölyesi Projesi”  geliştirdiklerini belirterek, valiliğin bu özel projesinde, bina  tahsisinin yanında, her özürlüye birer dikiş makinesi teslim ederek  istihdam sağladıklarını söyledi.Aldıkları eğitimin ardından Sümer Holdigin özelleştirilmesiyle  kendilerine hibe edilen ve yaklaşık 60 bin metre kumaşı teslim  aldıklarını belirten Seyitoğlu, şöyle konuştu:

       ”Kentte fakir öğrenci sayısı fazla. Amacımız öğrencilerimiz için  giysiyi ucuza mal etmekti. Bunu yaparken de bizim sakatlarımız da  yararlanacaktı. Daha sonra bir pantolon için 2 YTL’ye anlaştık. Yaklaşık  90 bin parça gömlek, pantolon ve önlüğün yapılması için protokol  imzaladık. Vakfımıza bunun maliyeti 180 bin YTL, ama piyasa fiyatı 1  milyon YTL civarında. Biz bunu dernekle anlaşarak 180 bin YTL’ye mal  ettik. Devlete tasarrufumuz toplam 820 bin YTL. Atölyede şu ana kadar 45  bin parça mal üretildi. Bunun karşılığında engellilere 90 bin YTL  verdik. Bu para sandalyeye mahkum olan özürlüleri hayata bağladı. Bu çok  önemli. Ayrıca engellilerimiz projemizin dışında kendilerine yönelik  başka bir proje geliştirme gücüne de sahip oldular. Çünkü hayatlarında  hiçbir zaman bu kadar yüklü bir parayı görmemişlerdir. Gece gündüz  demeden çalışıyorlar.”
      
       -BİR TAŞLA 3 KUŞ-
      
       Seyitoğlu, siparişlerin kalan kısmının da engellilerce büyük keyifle  üretilmeye devam edildiğini, atölyede her engellinin eline ayda ortalama  400-450 YTL geçtiğini belirterek, ”Bir taşla 3 kuş vurduk. Hem  özürlülerimizi istihdam ettik. Hem vakfımıza tasarrufta bulunduk. Hem de  daha çok yoksul öğrencimize ulaşma şansımız olacak. Proje 4 ay daha  sürecek. Daha ellerindeki iş bitmeden piyasadan sipariş almaya  başladılar” dedi.
       Bedensel Engelliler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Kadri Topdemir  de Diyarbakır Valiliği SYDV ile engellilerin istihdam edilmesine yönelik  atölyenin yaklaşık 6 aydır hizmete sunulduğunu söyledi.
       Daha önce atölyenin atıl durumda olduğunu, kendilerine sahip çıkan  valiliğe minnettar olduklarını belirten Topdemir, valilik sayesinde  yaklaşık 50 engelli bireyin istihdamı, eğitimi ve topluma katılma  boyutuyla projenin önemli olduğunu kaydetti.
       Topdemir, resmi olmayan araştırmalara göre kentte yaklaşık 37-47 bin  arasında engelli olduğunun belirtildiğini, işsizlik oranın yüksek olduğu  Diyarbakır’da engellilerin bir nebze olsun istihdam edilmesinin  sevindirici olduğunu belirtti.
      
       -”YETER Kİ BİZE SİPARİŞ VERSİNLER”-
      
       Bir işe kavuşmanın mutluluğu yüzlerinden okunan engellilerden Mehmet  Yıldırım, atölyenin devamının kendileri için çok önemli olduğunu, her  türlü dikişi yapabildiklerini ifade ederek, ”Yeter ki bize sipariş  gelsin. Amacımız çok para kazanmaktan ziyade atölyenin, kapanmadan, daha  çok kişiye ekmek kapısı olmasıdır” dedi.
       Daha önce bir işi olmadığını, kendi parasını kazanmasının kendisini daha  özgür olmasını hissettirdiğini ifade eden Yıldırım, ”Üretkenseniz,  kendi paranızı kazanıyorsanız, toplum içinde rahatsınız. Yoksa ilgi  görmüyorsunuz” diye konuştu.
      
       -ÜNİVERSİTE HAYALİ-
      
       Gelişim bozukluğu nedeniyle 1 metre 34 santimetre boyunda olan,  üniversiteye gitme hayali kuran, açık lise son sınıf öğrencisi 25  yaşındaki Fidan Turan, babasının rahatsızlığı nedeniyle çalışamadığını,  ağabeyi ile evin geçimini sağladığını ifade ederek, bir işe sahip olduğu  için mutlu olduğunu söyledi.


TEKİRDAĞ BELEDİYESİ 13 ENGELLİYE TEKERLEKLİ SANDALYE VERECEK
 – TEKİRDAĞ BELEDİYESİ, 13 ENGELLİ VATANDAŞA AKÜLÜ TEKERLEKLİ SANDALYE HEDİYE EDECEK.

 (FOTOGRAFLI)

 FERHAT AKGÜN
 TEKİRDAĞ (CİHAN) – Tekirdağ Belediyesi, 13 engelli vatandaşa akülü tekerlekli sandalye hediye edecek.
Tekirdağ Belediyesi, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne müracaatta bulunan engelli vatandaşlara akülü tekerlekli sandalye verecek. 9 Ekim Salı günü saat 14. 00’te Zabıta Müdürlüğü önünde gerçekleştirilecek törenle engellilere akülü tekerlekli sandalyeleri teslim edilecek.
 Engelli vatandaşlara her zaman destek olduklarını belirten Tekirdağ Belediye Başkanı Ahmet Aygün, “Engelli vatandaşlarımız da toplumumuzun bir parçası. Biz Tekirdağ Belediyesi olarak engelli vatandaşlarımıza bundan sonra da destek olmaya devam edeceğiz, her zaman onların yanında olacağız.” dedi.

 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.