[6 Eylül] Görme Engelli Milletvekilimiz Lokman Ayva

Kategori : Genel |

Görme engelli ilk  milletvekili olan AK Parti İstanbul milletvekili Lokman Ayva, son  seçimlerden önce çok sayıda engellinin milletvekili olabilmek için  başvurduğunu, ancak partilerin engellilere yeterince şans tanımadığını  söyledi. Lokman Ayva, 2 katlı bahçeli bir  evde yaşıyor. Görüşme sırasında çay ikram eden Ayva, evinin bahçesindeki  çocuk parkında oğulları Şems Tarık ve Lemi Can ile bir süre oynadı.Ayva, görme engelli ilk milletvekili olmanın hem olumlu hem de olumsuz  yanları olduğunu belirterek, ”Türkiye’de demek ki bu anlayışa yeni  gelmişiz. Pek çok sorunun da o yüzden çözümü gecikmiş” dedi.Engelli milletvekili sayısının artması gerektiğini ifade eden Ayva,   ”Bu dönem çok sayıda engelli başvurdu. Bu benim açımdan çok olumlu.  Demek ki bu işin yapılabileceğine özürlüler inanmaya başlamış.  Milyonlarca insan belki de aklından bu işi geçirmemekle beraber,  özürlüler geçirmeye başladılar. Fakat tüm partileri maalesef bu noktada  eleştiriyorum, daha fazla şans tanımaları gerekiyor. Onun için gelecek  seçimlerde özürlü kamuoyunun bu noktada daha baskıcı, daha sonuç almaya  odaklı bir çalışma yapması gerektiğine inanıyorum” diye konuştu.       Engelli milletvekili olarak herhangi bir özürlü bireyle aynı  dezavantajları yaşadığını ifade eden Lokman Ayva, sözlerini şöyle  sürdürdü:
       ”Sistem kör bir milletvekiline göre dizayn edilmemiş. Mesela Anayasa  ile ilgili gizli oylama yapacağım, yapamıyorum. Çünkü birinden destek  almam lazım. Cumhurbaşkanı seçilecek, bunu gizli yapabilmek istiyorum.  Elektronik oylama, yoklama, pusula yazmanın artık körlere uygun hale  getirilmesi gerekiyor. Sistemin değiştirilmesi, bizleri de kapsar hale  getirilmesi lazım. Diğer taraftan yasal ve yasama çalışmaların  yürütülmesi ve denetim gibi konularda Meclis yönetiminden büyük destek  görüyorum.”
       ”Meclis’te rakipsiz olduğunu” söyleyen Ayva, ”Sadece özürlülerle  ilgilenmiyorum ama yoğunlaştığım alan bu. Bu anlamda çok verimli  olabiliyorum. Her parlamentere de öneriyorum. Diğer insanlardan farklı  bir özelliğimin olması beni kolay tanınan, bilinen hale getiriyor. Bu da  benim açımdan çalışmaları kolaylaştırıyor” dedi.
      
       -MECLİS’TEKİ DÜZENLEME-
      
       Ayva, milletvekili seçildikten sonra Meclis’te kendisine yönelik  değişiklikler yapıldığını, tasarı ve tekliflerin kabartma kitapta  toplandığını bildirdi.
       ”Ama esas değişikliği şimdi bekliyorum” diyen Ayva, geçen hükümet  döneminde engellilerin günlük hayatlarını düzenlerken en az düzeyde  başkalarına muhtaç olmaları, bilgi ve kültür seviyelerinin  yükseltilmesi, meslek sahibi olmaları ve toplumsal hayata entegrasyonu  konusunda önemli aşamalar katettiklerini anlattı.
       Hükümetin engellilere yönelik çalışmalarına da değinen Ayva, ihtiyacı  olan ailelere engelli bakım desteği olarak ayda 419 YTL ödendiğini,  eğitim konusunda ise daha önceden sadece Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı  mensuplarının çocuklarının faydalanabildiği eğitim imkanından şimdi  bütün engellilerin yararlanabildiğini ifade etti.
       Ayva, engelli maaşlarında üç kata varan artışlar sağlandığını, 4 yılda  80 bin engelliye iş imkanı sağlandığını vurgulayarak, engellilerin  kullandığı araç gereçlerde KDV’nin kaldırıldığını ve büyük şehir  belediyelerinde özürlüler birimi kurma zorunluluğu getirildiğini anlattı.
       Lokman Ayva, sözlerine şöyle devam etti:
       ”İşaret dili sistemi Türkiye’de yok gibi bir şeydi. Mesela Konyalı bir  sağır dilsizle İstanbullu bir sağır dilsiz anlaşamıyordu. Niye? İşaret  dilinin de farklı bir şivesi var. Şimdi bunları aştık. Notere  gideceksiniz işaret dili tercümanı yok, mahkemede yok. İşte şu anda  sosyal hizmetlerde 81 ilde de işaret dili tercümanı almak üzere bir  çalışma başlattık, fakat koskoca Türkiye’de toplam 25 işaret dili  tercümanı bulabildik. Ayrıca özel otomobil alımındaki kapsam  genişletmesi ile zihinsel özürlü ya da toplu taşımadan yararlanamayacak  düzeyde olan bir çocuğu olan anne ve babaya ÖTV’siz araba verebiliyoruz  artık.”
      
       -HEDEF 250 BİN EĞİTİMLİ ENGELLİ-
      
       Lokman Ayva, engellilerin sorunları giderme konusunda bireysel değil,  sistematik çözümlerden yana olduğunu vurgulayarak, ”Geçmişteki çözümler  bizim işimizi görmedi. Ya sorunlar çözümsüz ya da çözümler sorunlu. Biz  fark ettik ki çözümler sorunlu. O yüzden kesinlikle ve kesinlikle  özürlülerin sorunlarının çözümünde de bilimsel verilerin ve normal  tekniklerin dışına çıkmamak gerekiyor” dedi.
       Ayva, problemleri gördükten sonra çözümlerin nispeten daha kolay  olacağını dile getirerek, ”Mesela gerekirse sivil toplum kuruluşları  ile kol kola yürüyüp eylem yapacağız, niye kaldırımlara otomobil park  ediliyor diye” dedi.
       ”Özürlü körlülüğü yapmamak zorundayız” diyen Ayva, ”Özürlülerle  ilgili daha bilinçli, daha dinamik, daha çalışkan hizmet vermemiz  gerekiyor. Şu anda hedefimiz dünyanın en iyisi olmak. Türkiye’deki  özürlüler dünyanın en iyi şartlarına sahip olması gereken özürlülerdir”  diye konuştu.
       Ayva, Türkiye’de eğitim gören engelli sayısının beklenenin çok altında  olduğunu belirterek, ”Ama geçmişle mukayese edilirse 2002 yılında bu  sayı yaklaşık 50 bindi, şu an yaklaşık 137 bin. Yani yüzde 300’e varan  bir artış var. Bunlar birden sakat olup gelmedi. Ne oldu? Evinde duran,  köşede gizlenen çocuklar açığa çıkmaya başladı. Bu sayının 250 bin  civarına çıkması lazım” dedi.
       Engelli çalıştırılmasını teşvik etmek amacıyla işverenin çalıştırdığı  engelli eleman için ödeyeceği SSK priminin Hazine tarafından  karşılanmasını hedeflediklerini bildiren Ayva, çalışan  engellilerin kullanacağı araç gereçlerin de hükümet tarafından finanse  edilmesinin planlandığını sözlerine ekledi.

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.