[6 Mart] Görme Engelliler, Film Dinledi

Kategori : Genel |

KOCAELİ (CİHAN) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Yerel Gündem 21 Özürlüler Meclisi, görme engellilere sinema keyfi yaşattı. İstanbul Engelsiz Erişim Grubu tarafından, sesli betimleme yöntemiyle seslendirilen “Çarpışma” adlı filmi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde (SDKM) gösterildi. Filmi büyük bir ilgiyle izleyen görme engelliler yıllardır Amerika ve Avrupa ülkelerinde kullanılan yöntemin Türkiye’de vizyona giren her filmde uygulanmasını istedi.
  Sesli Betimleme, görselliğin olduğu, ses duyulmayan anlarda devreye giriyor. Bu tip sahnelerde neler olduğu, oyuncunun hangi hareketleri yaptığı, mimikleri görme engelliye anlatılıyor.

 Böylece görme engelli, filmin takibinde boşluklara düşmekten kurtuluyor.
 Gösterim öncesinde konuşma yapan İstanbul Engelsiz Erişim Grubu Başkanı Engin Yılmaz, sesli betimleme yönteminin engellilerin hayatını kolaylaştıracak projelerden biri olduğunu söyledi. Sisteminin yurt dışında uzun yıllardan beri uygulandığına dikkat çeken Engin Yılmaz, “Sesli betimle yönteminin Türkiye’de yaygınlaştırılması için Boğaziçi Üniversitesi ile bir çalışma yaptık. Yöntem, görme engelliler tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Çarpışma filminin sesli betimlemesi yapıldı. Bundan sonra da biri klasik olmak üzere 5 filmin daha sesli betimlemesini yapacağız.” dedi.
  Saraybahçe Belediye Başkanı Halil Vehbi Yenice de sesli betimleme yönteminin görme engelliler için önemine değinerek, bu çalışmanın her film için yapılması gerektiğini söyledi. Başkan Yenice, sesli betimlemesi yapılan “Çarpışma” adlı filmi, Saraybahçe Belediyesi’nin kısa metrajlı film yarışmasında görmek istediğini kaydetti. Filmin bitiminin ardından görme engelliler SDKM fuayesinde bir süre oyun üzerinde sohbet etti. Filmdeki her detayı seslim betimleme yöntemi sayesinde yakalayan görme engelliler söz konusu çalışma için İstanbul Engelsiz Erişim Grubu ve filmi Kocaeli’ne getiren Özürlüler Meclisi’ne teşekkür etti.
 

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.