600 Milyon Engellinin Yüzde 80’i Yoksul Ülkelerde

Kategori : Genel |

KARS (CİHAN) – Kars Dolunay Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker, dünyada 600 milyon engelli olduğunu, bunun yüzde 80’inin yoksul ülkelerde yaşadığına dikkat çekti.
    Şeker, 2003 yılı verilerine göre, engelli nüfusunun yüzde 78’inin işgücüne dahil olmadığını hatırlatarak, bu konuda düzenlemeler beklediklerini vurguladı.
    Kars Dolunay Eğitim Kültür Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği; Kars Belediyesi, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Kafkas Üniversitesi Empati Grubu’nu desteği ile ‘Bilinçli Toplum Engelsiz Yarınalar’ konulu bir panel düzenledi.
    Programda konuşan Dolunay Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahattin Şeker, Kars’ta 2006 yılında da 468 engelli belirlendiğini söyledi.

 
    Paneli yöneten Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kasım Karataş da ‘Dünyada ve Türkiye’de Engelli Hakları’ konusunu ele aldı. Karataş, Engelli Hakları sözleşmesinin en önemli konularından birinin ayrımcılık yapılmaması olduğunu belirterek, “Hayatın her alanında engelliler söz konusu olduğunda ne yazık ki ciddi ayrımcılık örnekleriyle karşılaşıyoruz. Örneğin bu binada bile sahneye tekerlekli sandalyeli bir arkadaşımız çıkacak olsa malumunuz bu mümkün olmayacaktır.” diye konuştu. Karataş, Türkiye’de en büyük sıkıntılardan birinin de engellilerle ilgili sayısının bilinmemesi olduğunu dile getirdi.
    Engelliler Konfederasyonu Başkan Yardımcısı Av. Hasan Tatar ise ‘Engellilerin Örgütlenme ve Katılım Hakları’ üzerine bir konuşma yaptı.
    Engelliler Konfederasyonu Başkanı Av. Turhan İçli de ‘Günümüz Türkiyesi’nde Engellilerin Başlıca Sorunları ve Çözüm Yolları’ konusunda bilgi verdi.
    İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’ndaki panele; Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kafkas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Salih Otlu, Müftü İlyas Gümüş, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, siyasi parti temsilcileri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.
 
 
(CİHAN)

Haberi yazan - 26 Temmuz 2010. Kategori Genel. Giriş yaparak yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Giriş yaparak yorumları takip etmekten vazgeçebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.